Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory | foto: Dan Materna, MAFRA

Číňanů se nebojme, jen si je obezřetně hlídejme, říká šéf komory Dlouhý

  • 17
Česko zažívá vlnu čínských investic, soukromá čínská společnost CEFC si navíc Prahu vybrala jako základnu pro další evropskou expanzi. Neměli bychom se jim bránit, jen musíme být obezřetní a hlídat je, aby nešli za hranu našich společenských zvyklostí, říká v rozhovoru pro MF DNES prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Šéf komory navíc upozorňuje, že Číňané budou v byznysu postupovat mnohem ostřeji. „Musíme se připravit na to, že tito investoři jsou mnohem tvrdší než ti ze západní Evropy, na které si někdy stěžujeme, že jen krátkodobě využívají naši pracovní sílu a mají nás za jakousi montovnu,“ zdůrazňuje Dlouhý.

Dlouhý nevidí problém v tom, pokud by si Číňané vybrali - ať už z jakéhokoliv důvodu - Česko jako základnu pro další expanzi po Evropě. Podobně se podle něj už dříve rozhodli i Korejci - a nejde zdaleka jen o automobilku Hyundai. U Žatce nyní vzniká továrna na pneumatiky společnosti Nexen Tire, na severu Moravy zase působí dodavatelé pro automobilový průmysl, například Hanwha a Sung-Woo Hitec.

„Není divu, že se Čína snaží expandovat za hranice, že se snaží zvyšovat svou moc – vojensky i hospodářsky. Doma už naráží na určité bariéry růstu. A je lepší s takovou velmocí rozumným způsobem ekonomicky spolupracovat než se před ní uzavírat,“ říká Dlouhý, jedna z hlavních postav ekonomické transformace v 90. letech a neúspěšný kandidát v první přímé volbě prezidenta. Pronikání Číňanů do světa dlouhodobě zastavit nejde.

KOMENTÁŘ: Česko se stává laboratoří neznámých čínských miliard

Čínské investice v Česku navíc podle něj mohou přinést určitou vzpruhu pro domácí export právě do nejlidnatější země světa. „Pokud tu budou čínské investice, mohlo by to podpořit i přímý vývoz do Číny, který je teď ve srovnání s dovozem nepatrný,“ říká Dlouhý.

Zatímco z Říše středu se podle dat statistického úřadu dovezlo zboží za 359 miliard korun, opačným směrem vyvezly české firmy výrobky za 42 miliard. Čeští producenti se ale v Číně prosazují i jinak - jako dodavatelé německých podniků, kteří tam pak prodávají své hotové výrobky.