Kvůli omezené státní podpoře je pro čínské vysokoškoláky obtížné získat půjčku na studia nebo na rozjezd firmy.

Kvůli omezené státní podpoře je pro čínské vysokoškoláky obtížné získat půjčku na studia nebo na rozjezd firmy. | foto: Profimedia.cz

Číňanky se kvůli půjčce fotí nahé, lichváři chtějí selfie s občankou

  • 94
V Číně se rozmáhá zajímavý trend. Při online půjčkách servery požadují nahé fotografie svých klientek. Mají sloužit jako záruka pro případ, že půjčku nebudou splácet. Do neregulovaného boomu s úvěry přes internet se podle tamních médií zapojují tisíce Číňanů.

Čínští provozovatelé peer-to-peer bankovnictví (fyzická osoba půjčuje druhé fyzické osobě, která tak obchází banku) požadují po ženách, většinou vysokoškolačkách, aby před uzavřením smlouvy poslaly nahá selfie, na kterých je zřetelně vidět jejich občanský průkaz. Kompromitující materiál chtějí mít k dispozici pro případ, že studentky přestanou peníze vracet. V takovém případě jsou připraveni fotografie zveřejnit a také doručit jejich rodičům, informuje o tom Quartz.com.

„Nahou zárukou můžou ženy získat třikrát až pětkrát vyšší částku,“ dodává k těžko kontrolovatelnému fenoménu Beijing Youth Daily, který citují také americké New York Times. „Když ale nestíhají dluhy, často až s třicetiprocentním týdenním úrokem, splácet, provozovatelé online bankovnictví jim vyhrožují, že pošlou fotky přátelům i rodině, a po studentkách dokonce požadují sexuální služby.“

Beijing Youth Daily, oficiální list Komunistické ligy mládeže, se také zmiňuje o tom, že podobné praktiky jsou v zemi už „veřejným tajemstvím“.

Nebezpečné půjčky se šíří hlavně na univerzitách

Nezřídka se přitom stává, že klientky spadnou do bludného kruhu půjček, kdy jeden úvěr splácejí dalším, a tak pořád dokola.

„Obrovský zájem o úvěr i zmiňované nahé fotografie jsou soukromými počiny uživatelů. Společnost do nich nemůže zasahovat,“ reagoval pro Beijing Youth Daily čínský peer-to-peer bankovní server Jiedaibao. „Za rizika s nimi spojená mají zodpovědnost jen samotní dlužníci,“ cituje reakci New York Times.

Výhružné vzkazy věřitelů s připojenými obrázky nahých žen už se přitom začal šířit čínskými sociálními sítěmi. Jedna z nich si podle lichvářů půjčila na umělé přerušení těhotenství deset tisíc jüanů s roční úrokovou sazbou 24 procent.

Kvůli omezené státní podpoře je pro čínské vysokoškoláky, oproti například jejich americkým kolegům, obtížné získat půjčku na studia nebo na rozjezd firmy. Právě to je skvělá šance pro peer-to-peer věřitele, kteří se na univerzitách v Číně agresivně rozmáhají.