Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Mazaní Číňané vydělávají na pádu rublu, skupují iPhony i sušené mléko

  • 116
V Blagoveščensku, na ruské straně rusko-čínské hranice, přeměnila Mou Ťia-ni svůj místní domov na skladiště, zásobila se telefony iPhone od Applu, kabelkami a sušeným mlékem. Toto zboží pak prodává v Číně. Vydělává tak na poklesu rublu.

Čínští dělníci a zahraniční studenti v Rusku masivně nakupují zboží za nízké ceny, které způsobil prudký pokles rublu, ještě před tím, než obchody stihnou ceny upravit. Tito „nákupní agenti“, kterým se čínsky říká „taj-kou“, se v Rusku zásobují levným zbožím, které pak prodávají doma se ziskem.

Mou uvádí, že v posledních týdnech ji prostřednictvím aplikací na zasílání zpráv kontaktuje stále více lidí a zpráv má tolik, že na ně není schopná odpovědět. Mou je zaměstnaná v obchodní společnosti a jako taj-kou funguje ve svém volném čase.

Pád rublu

Mezi nejoblíbenější položky podle ní patří chytré telefony, boty, kabelky a hodinky. Zákazníci jí obvykle platí prostřednictvím systému Alipay firmy Alibaba na její osobní stránce u Taobao, což je čínská obdoba eBay. Jen ve čtvrtek zaznamenala na svých stránkách více než 3 000 návštěvníků.

Značková kabelka za polovinu ceny

Různé zahraniční společnosti kvůli prudkému poklesu rublu začaly zvyšovat ceny nebo dokonce zastavily prodej. Šikovní agenti jsou však stále schopni koupit některé produkty levně. Jeden taj-kou tvrdí, že cena kabelek Louis Vuitton v Rusku je nyní o něco více než poloviční ve srovnání s cenou v Číně.

Nákupní agenti nejsou pro čínské zákazníky nic nového. Číňané se často snaží nakupovat luxusní zboží v zahraničí, a obejít tak vysoká dovozní cla na domácím trhu. Nicméně na čínských stránkách Weibo, které jsou obdobou Twitteru, počet dotazů na ruské taj-kou tento měsíc stoupl na téměř deset tisíc z několika stovek před měsícem. „Slyšel jsem, že koupě luxusního zboží je stejně levná jako koupě zelí,“ uvedl jeden uživatel na Weibo.

Čtyřiadvacetiletá čínská studentka, kterou agentura Reuters zastavila v obchodním domě GUM na moskevském Rudém náměstí, tvrdí, že nákup zboží v Rusku pro obchody z Číny je lukrativní byznys. „Čínské obchody vloží peníze na vaši debetní kartu a vy jí tu používáte pro nákupy - oděvů, kabelek, čehokoliv. Slavné značky jsou nyní velmi levné.“ Nicméně prodavačka v obchodě Bulgari agentuře Reuters řekla, že téměř všechny nákupy zde uskutečňují Rusové.

Tisíce dolarů za noc

Někteří Číňané se sice obávají padělků, nízká cena však většinou nakonec zvítězí. „Mám obavy z rizik, protože obvykle nakupuji zboží ze Spojených států nebo z Japonska. Bojím se padělků, ale když jsou ceny o tolik nižší než u nás, budu kupovat,“ uvádí studentka Liu Kiko.

Analytici však upozorňují, že agenti musí jednat rychle, protože firmy se snaží zvyšovat ceny nebo zastavují prodej. Okno příležitosti je tak otevřené jen na chvilku. Třeba americký Apple tento týden kvůli extrémním výkyvům hodnoty ruského rublu zastavil prodej ve svém internetovém obchodě v Rusku.

Nicméně taj-kou potvrzují, že když se jim podaří objevit mezeru v cenách, může být jejich zisk vysoký. „Nejsou to žádné vzdušné zámky, můžete si nahrabat tisíce (dolarů) za jednu noc,“ uvádí jeden taj-kou, který studuje v Moskvě a v posledních několika dnech začal prodávat luxusní zboží, jako hodinky a šperky.