Jiřský klášter na Pražském hradě.

Jiřský klášter na Pražském hradě. | foto: Vladimír Vokál, iDNES.cz

Církevní restituce mají skluz a žaloby na stát přibývají

  • 44
Církev už v rámci restitucí získala zpět na šestnáct tisíc hektarů pozemků a 58 staveb. Podle prohlášení kardinála Dominika Duky se dá očekávat, že církve a náboženské organizace letos získají zpět až 70 procent požadovaného majetku. Vyřizování dalších církevních restitucí je ale ve skluzu a církve hrozí žalobami.

Hájenky, polnosti, lesy, pastviny. Církev už na základě restitucí získala od Státního pozemkového úřadu část majetku, který nárokovala. V polovině července schválil úřad 2 124 vydání. Církvi tak přešlo do rukou přes 16 tisíc hektarů pozemků i 58 staveb, řada z nich ve středních Čechách.

Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) přitom na konci července jasně ukázala, že pozemkový úřad nezvládá vyřizovat žádosti v zákonem stanovených lhůtách. Skluz má vyřizování až u 40 procent církevních žádostí o vrácení majetku.

Podle NKÚ zákon o církevních restitucích stanovil pozemkovému úřadu při posuzování výzev k vydání majetku sice značné povinnosti, na uzavření dohody o vydání majetku mu ale dal jen šest měsíců. Ta doba už uplynula. Kdy restituce skončí, to se však nedá říct ani dnes. „Některá správní řízení byla pozastavena, jiná ještě nebyla zahájena. Očekáváme ale, že výzvy vyřešíme do konce roku,“ říká mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová.

Církev čeká mimo jiné na vydání nejcennějších položek, které si v kraji nárokuje.

Jsou jimi hlavně zámeček v Roželově, který sloužil jako sídlo biskupů, a část Sázavského kláštera. Ani v jednom případě zatím nebyla uzavřena konečná dohoda o vydání. Církev si přitom od spolupráce s Národním památkovým ústavem, který má Sázavský klášter ve své péči, slibovala oživení tohoto poutního místa z 11. století.

Dlouhé procesy zkoumání a vyhodnocování žádostí však brání tomu, aby některé části budov mohly být rekonstruovány. Pražské arcibiskupství k dnešnímu dni eviduje 52 procent navráceného majetku z celkové výměry požadované ve výzvách. „Stav přebíraných budov je velmi tristní, někde budovy už ani nestojí,“ stěžuje si mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora. Jinde už přišel neúspěch. Arcibiskupství pražské a Metropolitní kapitula u svatého Víta v Praze neuspěly se žádostí o tisíce hektarů brdských lesů.

„Podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi nelze vydat nemovitou věc, která tvoří území vojenského újezdu,“ říká mluvčí Státního pozemkového úřadu Monika Machtová. Území újezdu se od 1. ledna 2016 změní na chráněnou krajinnou oblast. Takové pozemky by nebyl problém vydat, rozhodující ale je právní status území v době podání žádosti o vydání.

Některé případy skončí u soudu

Podle prohlášení kardinála Dominika Duky se dá očekávat, že církve a náboženské organizace letos získají zpět až 70 procent požadovaného majetku. Zbývajících 30 procent bude podle pražského arcibiskupa předmětem soudních sporů, aby se vyjasnily pochybnosti. Některé z žalob už byly podány. Jedním ze sporů je i nárok Českomoravské provincie Římské unie řádu sv. Voršily v Kutné Hoře na sbírku vzácných předmětů, které jsou uložené v Českém muzeu stříbra. Sbírku tvoří například obrazy, sochy, oltáře, stoly či nádobí. Pro muzeum a Středočeský kraj, který sbírku spravuje, by šlo o nenahraditelnou ztrátu. Pokud soud rozhodne v neprospěch kraje, bude se zřejmě jednat o propůjčení předmětů. Ve sporu ale stále nebylo nařízeno soudní jednání.

„Spor projednává Obvodní soud pro Prahu 5, zatím probíhají pouze vyjádření mezi stranou žalující a žalovanou,“ říká mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Církve, které se státem uzavřely dohodu, mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který už nevlastní.