Cizí firmy rozjíždějí průmysl

Průmysl, odvětví vyrábějící skoro třetinu veškeré tuzemské produkce, nabral v srpnu rychlé tempo růstu a zástupci firem i finanční analytici věří, že nejde jen o krátkodobý záchvěv. Většina z nich přitom upozorňuje na to, že za výsledky českého průmyslu je třeba většinou hledat zahraniční vlastníky. "Na růstu českého průmyslu se nejvíce podílejí podniky se zahraniční účastí, jejichž vliv bude dále posilovat, a pak firmy střední velikosti, které jsou z hlediska konkurenceschopnosti nejpružnější," uvedl ekonom Pavel Capouch z Venture Investors.

Firmy s kapitálovým zázemím v cizině už v současné době tvoří 27 procent všech průmyslových tržeb v zemi a jejich výkony zároveň nejrychleji rostou. V srpnu to bylo skoro o třicet procent.

Tyto společnosti jsou také jedinými zaměstnavateli, kteří dokážou najímat nové pracovní síly.

Zatímco stát jako vlastník několika průmyslových podniků propustil od loňského léta zhruba devět procent zaměstnanců a soukromé firmy s tuzemskými vlastníky asi čtyři procenta lidí, zahraniční společnosti za stejnou dobu zvýšily stavy o jedenáct procent.

Průmysl vyplácí vyšší mzdy - útraty rostou
V průmyslových firmách nejenže v srpnu prudce stoupla výroba, ale zvýšily se i mzdy. Ještě v červenci byl meziroční růst platů v průmyslu 4,5 procenta, v srpnu to už bylo 7,6 procenta.

Rostoucí mzdy se pak průmyslovým podnikům vracejí zpět v podobě oživené nákupní poptávky domácností.

Příkladem může být výrobce televizorů Otava. Přestože většina jeho konkurentů se soustředí na zahraniční trhy, kde je letos poptávka po televizorech výjimečně vysoká, Otava vsadila na domácí spotřebitele a tento rok považuje za úspěšný. "Letos prodáváme o třetinu více televizorů než loni," uvedla jednatelka společnosti Otava Milena Píchová.

Právě výroba elektroniky patřila v srpnu mezi nejrychleji rostoucí odvětví.

Také stavebnictví poskočilo nahoru
Rovněž stavební podniky, které se až dosud potýkaly s propadem bytové výstavby i s nedostatkem větších veřejných zakázek, v srpnu nečekaně prudce zvýšily svou produkci. Zatímco až dosud byla stavební výroba sotva dvě procenta nad loňskou úrovní, v srpnu vyskočila ve srovnání s minulým rokem o 8,2 procenta.

Podle statistického úřadu byly hlavním důvodem srpnového nárůstu stavebních prací zejména nové zakázky na výstavbě dopravní infrastruktury.

"Může jít o zrychlení stavebních prací na druhém železničním koridoru," odhaduje Monika Procházková z Patria Finance.

Vláda už loni navýšila finance na tuto skoro 300 kilometrů dlouhou trať spojující Polsko s Rakouskem. V současné době je rozestavěno několik úseků v délce zhruba sto kilometrů.

Samotní zástupci stavebních firem však vidí největší šanci ve výstavbě řady nových továren pro zahraniční investory. "Nyní se například zahájila stavba Philipsu na severní Moravě a Flextronicsu v Brně. Na tom vydělávají nejen velké stavební podniky jako generální dodavatelé, ale i menší firmy coby subdodavatelé," míní předseda pražské pobočky Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miroslav Králík.

Ekonomové přesto na zázračné oživení stavebnictví, jež se s propadem potýkalo mnohem déle než průmysl, příliš nevěří. "Rychlejší růst stavební výroby stále brzdí stagnace bytové výstavby.

Počet stavebních povolení na bytové stavby je pořád pod úrovní loňského roku," upozorňuje Jan Schiesser z finanční společnosti Atlantik.

Oproti loňsku dále pokulhává také objem zakázek na opravy a údržbu staveb.