Členství v EU zvedne platy

Obyvatele České republiky čeká po vstupu jejich země do Evropské unie dotahování mezery v životní úrovni, vyšší růst mezd i celé ekonomiky. Ale také dražší zboží, především potraviny. Vyplývá to ze studie o dopadech členství v EU, kterou má MF DNES k dispozici. Po roční práci ji pro vládní komisi dokončil tým expertů. Jestliže loni Češi v průměru pobírali mzdu 10 500 korun čistého, pak v roce 2008 by jejich čisté výdělky - už jako "plnokrevných" Evropanů - měly být skoro dvojnásobné.

Kdy Česko vstoupí do unie?
"Strategie EU pro rozšíření umožní, abychom byli schopni uvítat nové členy od konce roku 2002 v naději, že se budou moci podílet na příštích volbách do Evropského parlamentu (v roce 2004).
Závěrečný dokument ze summitu EU v Nice, prosinec 2000
"Nemůžeme stanovit konečný termín (rozšíření), nemůžeme stanovit datum."
Romano Prodi, šéf Evropské komise, prosinec 2000
"Do roku 2005 může (vstup do EU) zvládnout až deset zemí."
Günter Verheugen, komisař pro rozšíření , říjen 2000
"Jediné datum, které pro nás reálně existuje, je 1. leden 2003, kdy se dveře (do unie) otevřou."
Jacques Chirac, francouzský prezident
"Chceme být mezi prvními kandidáty,kteří vstoupí do unie. ČR chce být připravena k 1. lednu 2003."
Jan Kavan, ministr zahraničí, leden 2001

Zároveň se bude zdražovat, a to rychleji než v posledních letech. Porostou hlavně ceny potravin, které do osmi let mohou zdražit až o polovinu. "Jakmile se pro české zemědělce otevře evropský trh, začnou využívat tamních vyšších cen a budou vyvážet. Doma nebude tak velká konkurence, která by tlačila ceny dolů," říká k jednomu ze závěrů studie šéfka autorského týmu Růžena Vintrová.

Ale i tak se životní úroveň zlepší, protože mzdy porostou rychleji než ceny. "Češi budou mít tolik příjmů, že se nemusí zdražení obávat. To je poselství studie," uvedl další z autorů, ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

Za svůj plat si lidé v roce 2008 budou moci koupit skoro o třicet procent více zboží než dnes. Růst bohatství by měl být ještě více patrný při cestách na Západ. Ceny i mzdy totiž doma porostou rychleji než například v Německu, takže za osm let si Češi budou moci za hranicemi za svou mzdu dovolit až o 80 procent větší nákup.

K optimismu jsou autoři vedeni hlavně předpokladem, že ekonomika České republiky jako člena EU bude mít lepší podmínky k rozvoji. "České zboží se zbaví pověsti výrobků z Východu, do země budou proudit investice, zlepší se celkové prostředí," míní Vintrová.

Studie upozorňuje, že náklady i přínosy se budou objevovat postupně, nikoli okamžitě po vstupu do EU, s nímž se počítá do roku 2005. 

Hladovět se nebude, i když jídlo podraží
Obyvatel České republiky, který si půjde po přijetí země do Evropské unie koupit potraviny do obchodu, by neměl při pohledu na ceny utrpět žádný větší šok. Rohlík nebude ze dne na den stát několikanásobně více.

Ceny však porostou. Porostou postupně ještě před vstupem a také po vstupu do unie, aby se vyrovnaly cenám na Západě. Podle expertní studie o dopadech vstupu země do evropských struktur by se měly ceny potravin první i druhý rok členství zvednout o dvanáct procent. Za celých příštích osm let pak experti očekávají zdražení až o padesát procent.

Autoři studie zároveň uklidňují, že lidé budou také více vydělávat, aby si mohli dražší jídlo koupit. "Lidé se nemusí obávat, ceny budou vyšší, ale postupně vyšší budou také příjmy," říká ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha.

Podle propočtů expertní studie o dopadech vstupu do EU nebude průměrný podíl výdajů v domácnostech za jídlo a pití výrazně vyšší, než je tomu nyní.

Češi však budou muset odvyknout trendu posledních let, kdy se potraviny zdražovaly pomaleji než jiné zboží nebo kdy jejich ceny dokonce v průměru klesaly.

Už teď Češi za některé potraviny zaplatí v podstatě obdobnou cenu jako jinde v Evropě. Například za jogurt nebo za sýry. U mnoha potravin však lidé v Čechách a na Moravě stále utratí méně za mléko, pečivo je také levnější, stejně tak cukr.

"Ceny některých našich produktů jsou o čtyřicet až padesát procent nižší než v EU. Ale žádný cenový šok se nečeká, to je špatná zpráva pro zemědělce a dobrá pro spotřebitele," uvedl náměstek ministra zemědělství Tomáš Zídek.

Ceny za potraviny ovšem porostou nejen kvůli vstupním podmínkám do evropských struktur. Například kuřecí maso již dnes Češi kupují skoro za stejné ceny jako občané unie, ale přesto lze podle Zídka očekávat jeho zdražení, i když se dováží poměrně levně ze třetích zemí.

"Máme problémy s nemocí šílených krav, zvyšuje se spotřeba kuřecího masa, bude nedostatek krmiva a ceny porostou, ne kvůli vstupu do unie," uvedl Zídek.