Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. | foto: iDNES.cz

ČNB už nakoupila eura za 330 miliard. Oslabovat korunu bude ještě rok

  • 424
Bankovní rada České národní banky oznámila, že bude pokračovat ve znehodnocování koruny. Zároveň se shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí, které drží korunu poblíž hodnotě 27 korun za euro, se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016. ČNB na intervence za dva roky vynaložila 330 miliard korun.

O intervencích ČNB informoval její mluvčí Marek Zeman.

Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013. Již před časem bankovní rada oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

Bankovní rada ve čtvrtek zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB nepřipustí posílení kurzu na úrovně, které by už nebylo možné interpretovat jako „poblíž hladiny 27 korun za euro“.

ČNB zlepšila odhad růstu HDP a prodloužila režim intervencí

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,7 procenta z předchozích 3,8 procenta. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 procenta. Vyplývá to z prezentace před tiskovou konferencí guvernéra ČNB Miroslava Singera po jednání bankovní rady. Odhad vývoje inflace ČNB mírně zvýšila.

Firmy si propad koruny pochvalují

Většina větších podniků v Česku hodnotí s dvouletým odstupem intervence ČNB z podzimu 2013 spíše pozitivně. Pomohly především k vyšším ziskům exportérů a tím k větší výrobě, poklesu nezaměstnanosti a růstu mezd. více

Bankovní rada se podle guvernéra shodla na tom, že ukončení režimu devizových intervencí se pravděpodobně odsouvá až do období kolem konce roku 2016. Dosud centrální bankéři hovořili o tom, že režim intervencí neopustí dříve než ve druhé polovině příštího roku. Samotná nová prognóza ČNB nadále počítá s intervenčním režimem do konce roku 2016.

„Potřeba udržovat výrazně uvolněné měnové podmínky i nadále přetrvává, přičemž pravděpodobnost toho, že bude potřeba ukončit kurzový závazek dříve, než předpokládá prognóza, se postupem času zmenšuje,“ uvedl na tiskové konferenci Singer. K udržitelnému plnění dvouprocentního cíle, který je podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky podle něj dojde od počátku roku 2017.

Posílení domácí měny ČNB brání automatickými a potenciálně neomezenými intervencemi, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

Devizové intervence spustila ČNB kvůli obavě z deflace. Na trhu zpočátku centrální banka působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh.

Koruna posílí i přes znehodnocování ČNB, míní analytici

Podle analytiků oslovených agenturou Reuters, ale česká měna do roka citelně zpevní a vůči euru se dostane až na 26,65 korun za euro, i když se ji ČNB snaží držet na slabší úrovni kolem 27 korun.

Jiný průzkum Reuters přitom ukázal, že osm z 15 analytiků očekává, že ČNB bude pokračovat v intervencích nejméně do první poloviny 2017.

Během letních měsíců se koruna dostala k hranici 27 korun za euro. Centrální banka proto intervenovala na devizovém trhu podle dostupných údajů proti posilující koruně letos v červenci i v srpnu. V červenci koupila více než miliardu eur za zhruba 28 miliard korun, v srpnu to bylo za zhruba 100 miliard korun.

V červenci zasáhla ČNB poprvé od zahájení intervencí v listopadu 2013, tehdy nakoupila eura za zhruba 200 miliard korun. Celkově tak od listopadu 2013 do konce srpna ČNB intervenovala za zhruba 330 miliard korun. Údaje o možných intervencích v září zveřejní ČNB v pátek.

Čtvrtečního zasedání se zúčastnilo šest ze sedmi členů rady. Na jednání nebyl přítomen člen bankovní rady Pavel Řežábek.

,