ČNB nestojí jen na guvernérovi

P r a h a - Ačkoliv je Česká národní banka jednou z nejmocnějších institucí v zemi, která ovlivňuje cenu a množství peněz v ekonomice, případný odchod dlouholetého guvernéra Josefa Tošovského by neměl na ekonomiku žádný dopad. Ilustrativní byl včerejší vývoj na finančním trhu.
"Trh s korunou na informace o případném odchodu Tošovského nijak nereagoval. Nebyly to podstatné informace," řekl dealer ING Barings Břetislav Tichánek.

I po odchodu Tošovského v bankovní radě zůstanou čtyři lidé s mandátem do roku 2005 a dva do roku 2002. Bez ohledu na to, kdo nové křeslo obsadí, nelze zásadní změnu chování centrální banky očekávat. Tošovského šance, že získá křeslo viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj, jsou podle dostupných informací značné. Ze strany Tošovského i EBRD jde o vzájemný zájem.

"Potvrzuji svoji kandidaturu. Pokud by byla naplněna, považoval bych to za přirozené pokračování své snahy podpořit transformaci zemí regionu k fungujícím tržním ekonomikám. Považuji ale za důležité říci, že nejsem jediný kandidát," vyjádřil se ke kandidatuře guvernér.

O tom, proč chce Tošovský z čela ČNB odejít čtyři roky před vypršením mandátu, lze jen spekulovat. "Může být již unaven tahanicemi kolem nezávislosti centrální banky a snahami ODS dosáhnout změnami v zákoně vyšší závislosti ČNB na parlamentu. Tyto snahy ODS jsou navíc do značné míry vedené osobními antipatiemi vůči Tošovskému," soudí jeden z guvernérových spolupracovníků.

Přestože se Tošovský sám vydává spíše za technokrata, přijetím premiérského křesla počátkem roku 1998 ho značná část politiků vnímá i jako politického protivníka. Přestože Tošovský vystupoval na veřejnosti minimálně, byl coby předseda vlády veřejností hodnocen jako nejpopulárnější politik.

Mezi spekulacemi o důvodech odchodu do mezinárodní bankovní instituce se tak objevují i takové, že Tošovský se bude chtít po několika letech vrátit a vstoupit do politiky. "Přišel by jako s čistým štítem," soudí bankéř, který si nepřál být jmenován.

Otázkou zůstává, kdo případně obsadí guvernérské křeslo. Největšími kandidáty jsou současní viceguvernéři Zdeněk Tůma a Oldřich Dědek. Bude-li o tom rozhodovat prezident, bude mít jistě Tošovského názor značnou váhu.

Pokud se na guvernéra posune některý z viceguvernérů, bude nutné obsadit jedno volné místo v bankovní radě a funkci viceguvernéra. Lze očekávat, že prosadit svého kandidáta budou chtít ODS či ČSSD. Při posledních změnách v bankovní radě prosazovala ODS například současného poradce Václava Klause a šéfa strategie v IPB Jiřího Weigla.

"Jak moc by mohlo obsazování bankovní rady podle klíče, že jednoho volí ODS a druhého ČSSD je vedlejší, protože by to bylo principiálně špatně," soudí exministr financí Ivan Pilip.