Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nízké úroky i kurz koruny držíme dál, oznámila centrální banka

  • 13
ČNB bude nadále korunu udržovat poblíž 27 korun za euro. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Základní úroková sazba činí 0,05 procenta. Devizové intervence spustila centrální banka v listopadu 2013.

Bankovní rada na svém čtvrtečním jednání zopakovala, že závazek ohledně kurzu koruny považuje za jednostranný. To znamená, že ČNB bude bránit posílení koruny pod 27 korun za euro pomocí intervencí, tedy prodejem korun a nákupem cizích měn.

„S ohledem na aktuální silné úrovně koruny vůči euru roste pravděpodobnost určité formy slovní intervence proti koruně za účelem jejího oslabení,“ míní ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka. Při oslabení koruny nad 27 korun za euro ČNB nechá kurz pohybovat podle nabídky a poptávky na devizovém trhu.

„Otázka je, kdy a jak ČNB intervence ukončí. Ekonomika se odlepila ode dna, roste poměrně silně. Stejně tak se zvýšila i inflace. Pokud se v následujících měsících prokáže postupný růst cen, bude načase začít uvažovat o tom, kdy dojde k ústupu od stimulace ekonomiky a jak konkrétně bude vypadat. Přesto to není otázka ještě letošního roku. Inflace musí být tažená i poptávkou, aby ČNB ustoupila od úpravy měnového kurzu,“ komentoval situaci analytik Home Creditu Michal Kozub.

Devizové intervence spustila ČNB v listopadu 2013 kvůli obavě z poklesu cen. Na trhu centrální banka tehdy působila jen několik dnů a nakoupila devizy v hodnotě zhruba 200 miliard korun, tedy asi sedm miliard eur. Následně kurz nad 27 korunami za euro držel trh. Bankovní rada již dříve oznámila, že neukončí režim devizových intervencí dříve než ve druhém pololetí 2016.

,