Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČNB krotí úvěrový apetit. Zakáže stoprocentní hypotéky, bojí se bubliny

  • 412
ČNB od října zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky už nebudou smět poskytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Maximální limit pro výši hypotéky bude od října 95 procent a od dubna 2017 pak 90 procent.

Výrazně uvolněné standardy při poskytování hypoték jsou rizikem pro finanční stabilitu, uvádí Zpráva o finanční stabilitě, kterou v úterý zveřejnila ČNB. Opatření se týká i stavebních spořitelen.

Od října tak ČNB stanovila desetiprocentní limit objemu pro úvěry ve výši 85 až 95 procenta hodnoty nemovitosti. Od dubna 2017 pak bude limit 15 procent objemu úvěrů z půjček ve výši 80 až 90 procent hodnoty nemovitosti.

„Kombinace mimořádně nízkých úrokových sazeb a snadné dostupnosti úvěrů na bydlení vytváří podmínky pro růst cen rezidenčních nemovitostí nad úrovně odpovídající vývoji fundamentálních faktorů,“ uvedla ČNB.

Centrální banka sice vývoj na trhu nemovitostí a úvěrů na bydlení nehodnotí jako akutní přehřívání trhu, úvěrové standardy ovšem považuje za značně uvolněné a u některých institucí vidí vyšší rizika. ČNB proto informovala, že bude usilovat v souladu s doporučeními EU o zákonné zakotvení pravomocí, aby mohla stanovovat rizikové parametry úvěrů na bydlení.

Už od loňského června ČNB bankovní domy tlačí, aby hypotéky na celou hodnotu nemovitosti nedávaly tak snadno. A navíc nedoporučovala dávat úvěry se splatností přesahující třicet let.

Stoprocentní hypotéky podle vyjádření bank tvoří ze všech půjček na bydlení zanedbatelné procento. „Samy banky jsou v poskytování stoprocentních hypoték už několik let opatrné. Podíl na celkovém balíku je u největších bank kolem pěti procent, což je zanedbatelné. Češi jsou ve splácení úvěrů na bydlení navíc disciplinovaní. Dlouhodobé problémy s ním má pouze 1,5 procenta lidí,“ tvrdí Jiří Paták, šéf finanční skupiny Chytrý Honza.

Banky loni poskytly lidem rekordních téměř 102 tisíc hypoték za celkem 184,3 miliardy korun. V dubnu se průměrná úroková sazba hypoték dále propadla na dosavadní rekordní minimum 1,94 procenta.

Přísnější pravidla hypoték trh podle bank i developerů neovlivní

„Pokud ČNB zavede přísnější pravidla, budeme je samozřejmě dodržovat. Naše portfolio by tento krok, vzhledem k jeho struktuře, významně neovlivnil,“ uvedla Česká spořitelna. Stoprocentní hypotéky mají v portfoliu banky minimální podíl, valná většina hypoték pokrývá 70 až 80 procent hodnoty nemovitosti. Podobně marginální je podíl těchto hypoték v portfoliu Raiffeisenbank. Podle mluvčího banky Tomáše Zavorala tvoří zhruba tři procenta poskytnutých hypoték.

Naopak podle mluvčí Hypoteční banky Marie Mockové opatření ČNB hypoteční trh ovlivní, a to tak, že většina lidí, kteří financovali své bydlení bez vlastních zdrojů, již na hypotéku nedosáhne. „Politika ČNB je dlouhodobě konzistentní, proto rozšíření původního doporučení není až tak velkým překvapením. Zasahuje však do řady dílčích oblastí, týkajících se nastavení produktů a služeb, u kterých preferujeme zahájení odborné diskuse,“ uvedla.

Podle generálního ředitele společnosti Ekospol Evžena Korce opatření zamezí možnému předlužení řady domácností s hypotékou. „Na druhou stranu je současný zákaz dalším příkladem toho, jak stát (v tomto případě prostřednictvím ČNB) zasahuje do věcí, které by vůbec řešit neměl. Rozhodnutí vzít si hypotéku by mělo být pouze na daném člověku a jeho bance,“ uvedl.

Jako krok správným směrem vnímá opatření ČNB šéf developerské firmy Trigema Marcel Soural. „Jakmile není zájemce o nový byt svým peněžním vkladem do koupě jakkoliv zainteresován, je jeho motivace jiná, než když si musí alespoň část kupní ceny sám hradit,“ uvedl.

,