ČNB oslabila kurs koruny o 70 haléřů

- Intervence České národní banky oslabila kurs koruny vůči euro o 70 haléřů. Zatímco ve čtvrtek ráno stálo euro zhruba 35,65, před závěrem obchodování to bylo v intervalu 36,22 až 36,30 koruny za euro. Obchodování s dolarem začínalo na 37,15 koruny, na konci dne to bylo už 38 korun za dolar. "Intervence byla jen počátkem," oznámil guvernér Josef Tošovský. Dá se očekávat, že intervencemi ČNB nakoupila stovky milionů euro.

Slabší koruna pomůže exportérům, kteří za své zboží utrží více korun (při stejné ceně v cizí měně), naopak dovozci budou muset za stejné zboží zaplatit více českých korun (při stejné ceně v zboží cizí měně).

Centralní banka začala s intervencemi po čtrnácté hodině, tedy krátce po zasedání Bankovní rady, která rozhodla o ponechání úrokových sazeb na současné úrovni. Jejich zvýšení by mohlo zbrzdit ekonomický růst, jejich snížení naopak urychlit růst inflace.

Bankovní rada se proto rozhodla pro další nástroj, intervence na devizových trzích. Oslabení koruny vůči dolaru si mohla dovolit po středečním oznámení OPEC o zvýšení těžby ropy a velmi pravděpodobném budoucím poklesu cen ropy.

Kdyby ropa nadále zůstala drahá a k tomu se přidal silný dolar vůči koruně, rafineriím by se enormně prodražil nákup ropy, za kterou platí právě dolary. Pokles cen ropy si tak ČNB mohla dovolit vykompenzovat růstem kursu dolaru vůči koruně.

Silné inflační tlaky, které vyvolávají drahá ropa a tedy i pohonné hmoty, nezpůsobují ČNB zatím velké vrásky na čele. Zdá se, že ČNB i letos podstřelí svůj inflační cíl v rozmezí 3,5 až 5,5 procenta. Prognozy totiž zatím hovoří o čísle 3,3 procenta na konci letošního roku.

"Velmi pozvolný růst HDP, nebo slabá domácí poptávka způsobují, že rizika akcelerace inflace na poptávkové straně zůstávají velmi malá," prohlásil guvernér Tošovský.

Dále uvedl, že už byl otevřen speciální účet u ČNB, na který budou uloženy devizy získané privatizací, ale že na něj ještě nebyly žádné prostředky převedeny.