Centrální bankéři přitáhli šrouby měnové politiky. Ilustrační foto

Centrální bankéři přitáhli šrouby měnové politiky. Ilustrační foto | foto: ČNB

ČNB po 9 měsících zdražila půjčky

  • 29
Bankovní rada České národní banky zvedla základní sazbu na 2,25 procenta a potvrdila tak očekávání trhu. Jde o první růst úroků od října minulého roku. I když jsou úroky vyšší, analytici nečekají dramatické zdražení půjček.

ČTĚTE TAKÉ:
Hypotéky zdražují, banky se bojí úroků

"Rozhodnutí ČNB zvýšit sazby o čtvrt procenta je v souladu s převládajícím očekáváním na finančním trhu, nezpůsobí tedy žádný otřes v ekonomice ani v cenách bankovních produktů," domnívá se Pavel Sobíšek z HVB banky.

Bankéři ale v názoru nebyli jednotní. O zvýšení rozhodli nejtěsnější možnou většinou čtyři hlasy ku třem.

V názorech na to, jak se bude situace vyvíjet dále, se analytici různí. "Vše nasvědčuje tomu, že další zvýšení nastane dříve než za dalších devět měsíců," domnívá se Sobíšek. Podle analytika společnosti Patria Davida Marka by změna mohla nastat do půl roku. Aleš Michl z Raiffesenbank zase odhaduje, že centrální bankéři nyní nemají důvod s dalším zvyšováním spěchat.

Analytik: Drama se konat nebude
Zvýšení, pro které se rozhodli bankéři, by se mělo odrazit v ceně komerčních úvěrů. Podražit by měly jak půjčky, tak hypotéky. I když Michl nepředpokládá, že by zdražení mělo být nějak dramatické. "Na trhu je obrovská konkurence, sazby se budou měnit zatím jen v desetinkách procent," odhaduje.

Česká republika není jediná, která se v posledních dnech rozhodla pro utažení měnových kohoutků. Sazby vzrostly v Maďarsku na 6,75 procenta. Úroky zvýšili i slovenští centrální bankéři, a to na rovná dvě procenta.

K rozhodnutí je vedl zejména strach z inflace. To byl ostatně podle analytiků i hlavní důvod pro čtvrteční rozhodnutí v ČR. Drahá ropa totiž neustále žene ceny vzhůru a inflace by mohla nebezpečeně stoupnout.

Inflaci je přitom třeba hlídat mimo jiné i proto, že pokud chce Česko vstoupit do eurozóny v roce 2010, jak zatím plánuje, musí plnit konvergenční kritéria. Právě nesplnění podmínky týkající se inflace nedávno zavřelo dveře k euru Litevcům. - více zde

Utažené měnové kohoutky pomáhají držet inflaci pod kontrolou. Vybírají si ale za to daň v podobě pomalejšího růstu HDP.

V Evropě úroky výše
To by ale nemusel být případ Česka. Úroky v ČR totiž i nadále zůstávají společně se Švýcarskem a Švédskem na nejnižší úrovni v Evropě a to by mohlo dál lákat investory. V eurozóně se nyní úroky drží na 2,75 procenta, očekává se ale jejich další zvýšení už během příštího týdne.

"Výhodnější úvěry letos podle nás podnítí boom firemních investic, které se stanou katalyzátorem ekonomického růstu. K tomu se přidá i růst spotřeby domácností," říká Michl. Podle posledního odhadu ministerstva financí se růst i letos udrží nad šesti procenty. - více zde

Rozhodnutí by se mohlo projevit i na kurzu koruny, která bude podle analytiků dál posilovat. Vzhledem k tomu, že v Evropě jsou úroky vyšší, nebude zřejmě reakce české měny nijak přehnaná.

,