Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Zájem o pětistovky loni rapidně vzrostl, ČNB posiluje jejich výrobu

  • 86
Zájem o pětisetkorunové bankovky, které byly dosud poměrně opomíjené, loni rapidně vzrostl. Mimo jiné za to může nové nastavení bankomatů České spořitelny, které nově umožňují navolit, v jakých bankovkách vyplatí zvolenou sumu. Česká národní banka proto posiluje výrobu pětistovek. Naopak méně bude potřeba dvousetkorunových bankovek.

Byla to zatím opomíjená bankovka a tak oblíbená jako dvoutisícovka či tisícovka asi nikdy nebude. Přesto loni pětisetkorunová bankovka nabrala obrovské, téměř 40procentní tempo růstu a v peněženkách jich přibylo přes osm a půl milionu kusů, vyplývá z posledních údajů České národní banky.

Stojí za tím Česká spořitelna, banka s největším počtem klientů a bankomatů v zemi. Loni pětistovku zařadila do nabídky svých strojů na peníze a zároveň ve svých 1 500 bankomatech postupně obměnila software, aby si zákazník mohl navolit, jaké chce bankovky.

Zatímco dřívější nastavení znamenalo, že se do oběhu dostávaly nejčastěji dvoustovky a dvoutisícovky, nyní jsou to pětistovky.

Dříve musel člověk toužící po "drobnějších" bankovkách vybírat například 1 800 korun, aby dostal tisícovku a čtyři dvoustovky, poslední rok nabízejí spořitelní bankomaty možnost volby a lidé toho začali ve velkém využívat.

Výběr částek dvou tisíc korun nyní často probíhá ve formě pětistovek, což potvrzují i velká čísla o oběhu hotovosti. Dvoustovky na změnu doplatily, meziročně jejich množství pokleslo o 2,6 milionu kusů. A pokud jde o jejich hodnotu v oběhu, tedy hotovost v peněženkách lidí, trezorech firem a připravenou v bankách na výplatu, pětistovky je výrazně předběhly.

"V dalším období očekáváme, že se růst pětisetkorunových bankovek oproti roku 2013 zmírní, ale bude se pohybovat o něco výše než v předchozích letech," říká za ČNB Kateřina Bartůšková z tiskového odboru.

Změna byla natolik veliká, že centrální banka, která jako jediná smí uvádět novou hotovost do oběhu, musela nechat vytisknout pětistovek "o několik milionů kusů více". Čas na objednávku u Státní tiskárny cenin měla, protože Česká spořitelna plánovanou změnu u bankomatů centrální bance v předstihu hlásila.

Naopak dvoustovky budou o něco vzácnější. "Vyšší zastoupení pětisetkorunových bankovek ovlivnilo počet bankovek 200 korun v oběhu. To bude mít dopad na snížení počtu vyráběných dvousetkorunových bankovek v dalším období," dodává Bartůšková za ČNB.

Bankomaty a jejich majitelé, tedy nejčastěji velké banky, jsou v posledních letech největším hybatelem toho, co musí ČNB zadávat do výroby.

Ema Destinnová je v oblibě

Vítězem posledních let byla dvoutisícová bankovka, jejíž množství v oběhu se v minulých letech zvyšovalo nejrychleji. Velkým impulzem byla krizová léta 2008 a 2009, kdy lidé vybírali více hotovosti, a to právě skrze největší bankovky, ale oblibu si udržela i poté. Před dvěma lety dvoutisícovky v hodnotě poprvé o jednu miliardu korun pokořily fialového Františka Palackého v celkové hodnotě v oběhu. Tisícovky na počet kusů stagnují, jsou však stále nejčastější bankovkou podle kusů. Co do hodnoty v oběhu je dvoutisícovky za poslední dva roky předběhly již o dvacet miliard.

"Bankovky 1 000 korun tvoří v současnosti 28 procent nominální hodnoty oběživa. V nejbližším období očekáváme pomalý pokles tohoto podílu," má o jejich budoucím pomalém sešupu jisto ČNB.

Pokud jde o bankomaty, tisícovka je nejčastěji vybíranou bankovkou u České spořitelny. U ČSOB s druhou největší sítí bankomatů si je tisícovka ve frekvenci výběru rovna s dvoutisícovkou, u Raiffeisenbank vede dvoutisícovka. U posledně jmenované banky lidé v průměru vybírají částku přes pět tisíc, u spořitelny 3 600 korun.

Jednou z mála výjimek je UniCredit bank, z jejíchž strojů lidé nejčastěji vybírají dvoustovky. "Při přechodu na nové bankomaty (před dvěma lety), které umožňují výběr bankovek, jsme museli jejich počet navyšovat, aby to odpovídalo potřebám klientů," upřesňuje Petr Plocek. Podle něj jde o důsledek toho, že si lidé vybírají hotovost spíše na menší nákupy, kdežto větší výdaje hradí kartou.

Díky bezkontaktním kartám se v posledním roce dvou začíná snižovat i průměrná částka placená kartou a výběry z bankomatů už tolik nerostou. Banky mluví o dalším rozšiřování sítě, ale už ne tak výrazném. Hotovost kryje asi třetinu výdajů.

Příklon k bezhotovostním transakcím mohou naznačovat i celková čísla o růstu oběživa. Loni šlo o slabších 4,5 procenta, průměrný růst za posledních patnáct let činil osm procent. Vlivů na množství hotovosti je více, zejména ekonomická aktivita, úročení vkladů  či četnost bezhotovostních plateb.