Lidé ze svých pojištění do konce roku vybrali už miliardy. Ilustrační foto

Lidé ze svých pojištění do konce roku vybrali už miliardy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Změny životního pojištění stále nejsou u konce. ČNB je chce udělat lépe

  • 58
Centrální banka trvá na tom, aby měly pojišťovny od více než tří milionů lidí podepsaný papír, jak chtějí změnit životní pojištění. Čas vyprší koncem března. Pak pojišťovnám může hrozit pokuta až 50 milionů korun.

Ať už si vyberete jakoukoli možnost režimu svého životního pojištění, trvejte na písemném dodatku ke smlouvě. To doporučují lidem s životním pojištěním Česká národní banka (ČNB) i finanční odborníci. Od letoška platí, že ze životního pojištění lze buď vybírat naspořené peníze, nebo si pojištění odečítat od daní. Kombinace obojího byla koncem loňského roku zrušena. Takových smluv je skoro 3,5 milionu.

Většina pojišťoven změnu v legislativě vyřešila dopisem, který klientům rozesílala loni v říjnu a listopadu. Obsah dopisu se dá parafrázovat takto: Chcete mít díky životnímu pojištění dál nižší daně? Pak nic nedělejte.

V dopisech instituce operovaly s „pasivním souhlasem“. Pokud zákazník nic neudělal, tedy nic nepodepsal ani pojišťovně nedoručil, jeho smlouva se automaticky překlopila na „daňovou“, umožňující odečítat si zaplacené pojistné od daní. Alternativou bylo, že dal klient pojišťovně v daném termínu vědět, že si přeje zachovat možnost výběru peněz. 

ČNB a poradci: trvejte na písemné změně smlouvy

Podle informací od pojišťoven zvolila většina lidí tichý souhlas, tedy zachování daňových výhod. Mnoho klientů si nicméně také vybralo naspořené peníze, přičemž částky celkově šplhají do miliard. Podpis předejde sporům Proti popsanému postupu se ohradila ČNB. Trvá na tom, aby pojišťovny měly od každého klienta podepsaný papír, ať už se rozhodne pro jakoukoliv variantu. Jen tak prý lze zajistit, že změně porozuměl, a předejít případným sporům.

„Klientům lze rozhodně doporučit, aby aktivně vyjádřili svou vůli a kontaktovali pojišťovnu, zda smlouvu chtějí v daňovém, či nedaňovém režimu, a nenechávali situaci „vyhnít“, protože do budoucna mohou vzniknout spory, v jakém režimu smlouva je,“ přidává se právník finančněporadenské společnosti Partners Vít Mikolášek.

ČNB připomíná, že čas na úpravu pojistných smluv je až do konce letošního března, nikoli do konce roku 2014, jak to mohlo z dopisů pojišťoven vypadat.

Centrální banka proto v těchto dnech s jednotlivými pojišťovnami jejich postup probírá. K výsledkům konkrétních jednání se nechtěla vyjádřit, obecně však uvedla, že mnohé pojišťovny požadavky právních předpisů respektují a postupují podle jejího doporučení.

„Předpokládáme, že pojišťovny budou muset svá dosavadní vyjádření doplnit či revidovat, aby se samy nevystavovaly zbytečným rizikům, například hromadným žalobám,“ uvedla za ČNB už dříve mluvčí Kateřina Bartůšková.

Pokud nebudou pojišťovny názor regulátora trhu respektovat, vystavují se riziku až padesátimilionové pokuty od ČNB. To je však zatím podle Bartůškové předčasné a je to až krajní řešení.

Co dělat se smlouvou

Do konce roku 2014 jste nepodnikli žádný krok:

  • Smlouva se u většiny pojišťoven změnila na „daňovou“, čímž jste si zachovali možnost odečítat zaplacené pojistné od daní. Úspory lze vybrat i letos, ale pak se smlouva překlopí na „nedaňovou“ (neumožňuje daňové odpočty, avšak lze z ní vybírat peníze) a již není cesty zpět. Na rozhodnutí, zda zvolit daňovou, nebo nedaňovou smlouvu, máte čas do konce března.
  • Pokud jste nic neudělali, „pasivně souhlasili“ s přechodem na daňovou smlouvu, ale do konce roku 2014 vybrali peníze, je situace stejná. Do konce března lze smlouvu změnit na „nedaňovou“.
  • Smlouvu můžete na „nedaňovou“ změnit i po 31. březnu 2015. Pak je ale třeba dodanit odpočty uplatněné v posledních deseti letech. Nejpozději však za rok 2015, odpočty pojistného zaplaceného v roce 2014 a dříve dodaňovat nemusíte.

Souhlasili jste se zachováním mimořádných výběrů peněz, a tím se vzdali daňových odpočtů (nebo to do 31. 3. uděláte):

  • Smlouvu jde převést zpět na „daňovou“, ale jen pokud jste z pojištění po 1. 1. 2015 nevybrali žádné peníze (jinak smlouva zůstane „nedaňová“). Pakliže jste je vybrali do konce loňského roku, nevadí to.
  • Jestliže smlouvu změníte na „daňovou“ do konce března, budete si moci pojistné odečíst za celý rok 2015. Pokud ji změníte později, daňovou úlevu budete mít až od měsíce změny. Například bude-li smlouva upravena od 1. října 2015, bude možné si pojistné odečíst jen za říjen až prosinec.

Pramen: ČAP, Fincentrum, Partners

„Případ je nešťastný. Ministerstvo financí bylo pod politickým tlakem, aby změnu provedlo. Výsledek je správně, ale je to hrozně narychlo. Zákon vznikl, ale chybí k němu prováděcí předpis. V časových možnostech, které pojišťovny měly, šlo obtížně vymyslet lepší řešení. Nicméně s důsledky tohoto kroku se asi ještě budeme dlouho potýkat,“ zhodnotil situaci spolumajitel Partners Petr Borkovec.

Posílat další dopisy by pro pojišťovací domy bylo vzhledem k počtu těchto smluv nákladné. Proto se snaží některé z nich ČNB přesvědčit, že nechybovaly.

Jiné se námitkám centrální banky už podřídily a situaci vyřešily, například ČSOB Pojišťovna či Aegon. Klientům zanedlouho pošlou společně s pravidelným daňovým potvrzením o zaplaceném pojistném za rok 2014 i formulář, který musí v případě, že si chtějí zachovat daňové úlevy, vyplnit a zaslat zpět. „Když ho nepošlou, nebudeme jim moci za rok 2015 vystavit potvrzení o zaplaceném pojistném pro účely daňových odpočtů,“ upřesnila mluvčí Aegonu Ivana Dingová. Uniqa bude klienty znovu obesílat od počátku příštího týdne.