Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Co je dobré vědět před cestou

aktualizováno 
-
* Požadovanou trasu včetně doby jízdy a počtu kilometrů lze vytisknout z počítače z internetové adresy www.shell. com., odkaz euroshell a dále odkaz "plan your route", tedy "naplánuj svoji cestu", stačí zadat výchozí a cílové místo, spotřebu pohonných hmot, čas odjezdu a požadovaný typ cesty rychlá, krátká nebo levná.

* Podrobný itinerář včetně celkových předpokládaných výdajů na cestu - cen pohonných hmot a poplatků, sestaví za zhruba sedmdesát korun v kanceláři Autoturistu.

Trajekt

* Vyplatí se srovnávat jednotlivé společnosti, které dopravu provozují, ceny se velmi různí.

* Ceny se liší podle sezony, dne v týdnu, komfortu, rychlosti trajektu, například v Itálii činí rozdíly v sezoně a mimo ni až třicet procent ceny, za superrychlý trajekt, který zkrátí plavbu z Dánska do Norska na polovinu v porovnání s běžným trajektem, se za osobní auto připlácí tisíc korun.

* Obecně platí, že výhodnější je cena zpáteční jízdenky v porovnání s jízdou jedním směrem.

* S kupováním lístku na trajekt není třeba čekat až do přístavu, objednat ho lze i v domácí specializované agentuře. Jejich seznam lze najít například na internetu po zadání klíčového hesla trajekt.

Autobus

* Cestovat lze přímo s cestovní kanceláří - v rámci zájezdů bývají ceny nejvýhodnější.

* U některých cestovních kanceláří lze objednat pouze dopravu, pokud jim zbude místo v autobuse obsazeném jejich klienty.

* Většina cestovních kanceláří neposkytuje slevy pro děti.

* Jízdenku lze koupit i u společnosti provozující pravidelné linky, tito dopravci poskytují většinou třiceti- až padesátiprocentní slevy pro děti.

Vlak

Při cestě vlakem lze využít slev:

* Euro Domino - síťová jízdenka, při jejímž nákupu vyjde cena za jízdenku na trase od nástupu v České republice do hraničního bodu země, pro kterou bylo Euro Domino zakoupeno, o polovinu levněji. V cílové zemi lze jezdit na jízdenky Euro Domino ve vnitrostátních vlakových spojích.

* Slevy na děti - za děti se platí poloviční cena jízdného. Věková hranice bývá od čtyř do jedenácti let věku.

* Průkaz Rail Europ S - osoby starší šedesáti let mohou po zakoupení průkazu v mezinárodní pokladně nebo v pobočce Cestovní kanceláře Českých drah nakupovat po dobu jednoho roku mezinárodní jízdenky zúčastněných železničních společností s třicetiprocentní slevou.

* Síťové jízdenky INTER RAIL - průkaz INTER RAIL je možno koupit ve výdejnách mezinárodních jízdenek Českých drah a v některých cestovních kancelářích. Opravňuje k zakoupení jízdenky za polovinu obyčejného jízdného na trati Českých drah pro výjezd a návrat, a k bezplatné přepravě na tratích ostatních zúčastněných železnic po dobu 22 dní nebo jednoho měsíce od určeného dne, v závislosti na rozsahu požadavku cestujícího.

* Slevy pro mládež - pro cesty do některých zemí mohou lidé do 26 let koupit zlevněné jízdenky Wasteels 26/BIJ. Sleva na mezinárodní evropské trasy je řádově ve výši několika set korun.

* ScanRail - průkaz opravňuje majitele k libovolnému počtu jízd vlakem v síti Finských železnic, Dánských státních drah, Norských státních drah a Švédských státních drah s výjimkou místní přepravy ve Stockholmu. Platnost průkazu je různá podle ceny - například dospělí platí za ScanRail s platností pěti dní v rámci patnácti dní 6595 korun pro druhou třídu.

Letadlo

* Letenky lze nakupovat v leteckých společnostech nebo cestovních kancelářích.

* Některé cestovní kanceláře nabízejí prodej volných míst v letadlech, která si pronajaly na dopravu svých klientů (chartery).

Na co si dávat pozor při výběru leteckého dopravce:

* Zjistit, co všechno je v uváděné ceně započítáno - významnou položkou jsou letištní poplatky, jsou závislé na vývoji kursu koruny, běžně dosahují výše okolo jednoho až dvou tisíc korun na osobu, významné je, jde-li o zpáteční letenku (pro cestu tam a zpět), nebo pouze o letenku na jeden let.

* Ověřit možnost slevy - běžné jsou zvýhodněné ceny při cestě alespoň dvou dospělých, takzvaný companion fare. Nižší ceny mívají také děti.

* Zjistit podmínky, vyžadované po cestujících - často je požadováno, aby cestující pobýval v cílové zemi alespoň přes víkend - ze soboty na neděli. Pevně stanovena bývá také maximální doba pobytu v cílové zemi - často bývá maximálně jeden měsíc.
Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

ilustrační snímek
České děti neumějí hospodařit s kapesným, čtvrtina si peníze půjčuje

České děti neumějí příliš hospodařit s penězi. Většina rodičů se jim sice snaží vštípit základy finanční gramotnosti prostřednictvím kapesného, podle...  celý článek

Skupina 19 senátorů podává ústavní stížnost, v níž se domáhají zrušení části...
Devatenáct senátorů zkouší ústavní stížností zrušit část daňového řádu

Skupina devatenácti senátorů se obrací na Ústavní soud v souvislosti se zákonem o kontrolním hlášení DPH. Domáhá se zrušení části daňového řádu. Jedná se podle...  celý článek

Ilustrační snímek
Drahé byty vyhánějí obyvatele Prahy, raději kupují domy za městem

Pořídit si byt v Praze je pro čím dál tím více lidí nereálné, a tak si raději kupují či staví domek za městem. To dokládají i aktuální čísla, podle kterých je...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.