Dlažební kostka jako suvenýr z Prahy. Je oblíbená, ale do letadla nesmí

  • 81
Cizinci si při návštěvě Prahy odnášejí rádi zemitý suvenýr: dlažební kostku. Kdo však letí letadlem a přibalí si ji do příručního zavazadla, musí se s ní na letišti rozloučit. Kamenná kostka totiž patří k předmětům, které podobně jako tekutiny či ostré předměty letištní kontrolou neprojdou.

Že si turisté přibalují s oblibou na cestu domů část pražského dláždění, vypovídají statistiky zabavených věcí na Letišti Václava Havla. Kamenný kus Prahy totiž patří vedle nožů, nářadí, tekutin a gelů ke standardnímu celoročnímu sortimentu, který zůstává v rukách kontrolorů. „Dlažební kostky patří k největším kuriozitám, které při kontrolách zaznamenáváme. Turisté si je odvážejí jako suvenýr. Nacházíme malé, ale už se stalo, že se jeden cestující snažil odbavit i desetikilovou,“ říká mluvčí pražského letiště Marika Janoušková.

Podle ní se během roku objem zabavených věcí příliš nemění, proměňuje se jen jeho složení. Kromě celoroční klasiky odhalují v létě rentgeny mnohem častěji kempingové kartuše s plynem do vařičů, stanové kolíky, skateboardy a dětské pistole na vodu, se kterými lidé cestují na dovolenou. V předvánoční době zase zachycují více prskavky a pyrotechniku na oslavy Nového roku.

Turisté však mohou při kontrole přijít i o běžný zapalovač, který si do letadla standardně vzít mohou. „To je případ zapalovačů, které vypadají jako náboje. Normálně by zapalovací přístroj zabaven nebyl, ale protože imituje zbraň, tak už je to zakázaný předmět,“ vysvětluje Janoušková.

Někteří lidé raději zůstávají na zemi, než by se své věci vzdali

Kontroloři oficiálně žádné předměty nezabavují. Když odhalí zakázanou věc, vyzvou cestujícího k tomu, aby ji „dobrovolně“ odevzdal. Pokud to neudělá, nebude moci nastoupit do letadla. „Občas se stane i to, že se cestující odmítne zakázaného předmětu vzdát a raději neletí, ale to jsou opravdu velmi vzácné a v praxi zcela výjimečné případy,“ říká mluvčí.

Pokud kontroloři odhalí věc, která je velmi cenná, ale do letadla nesmí, nabízejí turistům, aby si ji nechali v letištním skladu. Tam si ji pasažéři mohou vyzvednout do třiceti dnů, což využívají například u historických replik zbraní.

A co se děje se zabavenými předměty? „Skončí jako běžný komunální odpad. Za poslední týden se k likvidaci technickým službám předalo téměř deset tisíc litrů odpadu, většinou se jedná o vyřazené tekutiny a gely,“ dodala Janoušková.