Dita Charanzová.

Dita Charanzová. | foto: charanzova.cz

Skandál VW pomůže dohodě Unie s USA, říká europoslankyně Charanzová

  • 456
Jednání Unie se Spojenými státy, která mají znamenat vytvoření nejen hospodářského, ale i civilizačního partnerství, jdou pomaleji, než příznivci dohody doufali. Hotovo by mělo být do konce příštího roku, ještě za vlády současné garnitury amerického prezidenta Baracka Obamy. „Mělo by se to stihnout,“ říká europoslankyně za ANO Dita Charanzová.

Původně mělo být touto dobou už hotovo. Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi USA a Evropskou unii je však v lepším případě někde v závěrečné fázi. Pokud bude hotová za rok, bude se na obou stranách Atlantského oceánu otevírat šampaňské.

Česká europoslankyně Dita Charanzová, která má v rámci liberálů, čtvrté největší frakce v Evropském parlamentu, dohodu na starosti, však věří, že po Novém roce se jednání rozběhnou naplno. Podle ní mají totiž už Američané volné ruce, protože se jim podařilo na podzim uzavřít podobně důležitou Transpacifickou obchodní dohodu.

„V jednáních se dostáváme k citlivým tématům a je to patrné. Z pohledu České republiky to jsou například podmínky veřejných zakázek v USA a energetika, kde chceme prosadit i možnost vývozu amerických energetických surovin do Evropy,“ uvádí Charanzová.

Nedávný obří skandál Volkswagenu může podle europoslankyně vyjednáváním paradoxně pomoci. „Tady v Evropě panuje mezi odpůrci dohody s USA pocit, že se americkým normám a měřením nedá věřit, že si všechno musíme dělat sami a Američany kontrolovat, ale tady se ukázal opak. Skandál VW byl totiž odhalen ve Spojených státech a ne v Evropské unii,“ říká.

Odpůrci dohody šíří i mýty

Za největší problém dalších jednání nepokládá Charanzová často zmiňovaný rozdílný přístup USA a Evropy například k bezpečnosti potravin, či povolování používání chemikálií, ale růst aktivit odpůrců dohody v různých evropských státech.

„Dá se očekávat, že odpůrci budou mobilizovat, jak se jednání budou blížit ke konci. Bude třeba vyvinout maximální úsilí, jak na straně Bruselu, tak politiků v členských státech, abychom lidem vysvětlili, o čem jednání skutečně jsou. Abychom vymýtili mýty, které zaznívají z řad odpůrců, a vysvětlili výhody, které z uzavření dohody i my Češi získáme,“ uvádí europoslankyně.

Právě exportně orientovaná česká ekonomika by podle odborníků plné otevření amerického trhu pocítila v kladném slova smyslu velice významně. Obyčejné Čechy by pak určitě potěšila levnější americká elektronika, oblečení, nebo kvalitní a přitom levné americké potraviny. Charanzová, stejně jako další příznivci dohody, přitom vylučuje, že by se zhoršily evropské standardy kvality potravin a ochrany spotřebitele. „Něco takového vůbec nebude předmětem jednání s Američany,“ dodává.

Rozdělené Česko

Jenže ani čeští europoslanci nejsou v otázce dohody TTIP jednotní. Uzavření dohody podporují jednoznačně jen europoslanci ANO, lidovců a TOP 09, jednoznačně proti je europoslankyně Kateřina Konečná a další komunističtí europoslanci.

Velkým překvapením bylo ale v minulých dnech vystoupení sociálně demokratického europoslance Pavla Poce, který po podzimních protestech proti TTIP v mnoha evropských metropolích obrátil a navrhl vyjednávání s USA zastavit. Podle Poce na podzim jednání nijak nepokročilo v citlivých otázkách, jako je například seznam škodlivých chemických látek, obsah pesticidů v potravinách, nebo u zmíněných veřejných zakázek, kde je největší problém, že si jejich vypisování upravuje každá stát USA jinak.

„Nabízí se otázka, proč tedy za takovýchto podmínek EU vůbec s USA obchodní dohodu vyjednává. Upřímně řečeno, nejrozumnější řešení by bylo jednání v této chvíli pozastavit,“ tvrdí Poc ve svém stanovisku zveřejněném na serveru Týden.cz.

Charanzová však postoj Poce považuje za nesmyslný a naopak argumentuje tím, že jednání běží poměrně rychle kupředu a Evropská unie v nich rozhodně netahá za kratší konec. „Na druhé straně, pokud se dohoda opravdu stihne dojednat do příštích Vánoc, bude to důvod k oslavě,“ dodává.