Co si myslí členové hodnotitelské komise o kvalitě sektů na trhu a jejich cenách?

Vilém Kraus, profesor Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici na Moravě: Většina sektů na trhu jsou takzvaná obchodní šumivá vína.
Vilém Kraus, profesor Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Lednici na Moravě: Většina sektů na trhu jsou takzvaná obchodní šumivá vína. Jsou vyrobena z dovezených vín a jejich kvalita se mění podle země původu, výhodnosti nakupované suroviny a podle záměru, v jaké cenové relaci bude hotové šumivé víno nabízeno. Některé výrobní podniky produkují jako vzpomínku na uplynulé období "jakoby ruské" šumivé víno, ale z vín nejrůznější provenience běžnou tankovou metodou, aby tím uspokojily zahraniční klientelu, která někdy s nostalgií vzpomíná na sovetskoje šampaňskoje. Lze konstatovat, že ceny sektů v supermarketech do značné míry odpovídají jejich kvalitě.

Tomáš Beseda, spolumajitel Národní banky vín v Praze: Trh už vzdělává zhruba čtvrtinu zákazníků, kteří žádají kvalitu. Zbytek se ještě nechává opíjet rohlíkem, a pokud lahev nebouchá a víno z ní nevystříkne, cítí se ošizeni. Ceny sektů vyráběných klasickou metodou jsou nižší než v zahraničí, naopak ceny sektů vyráběných v tancích jsou vysoké.

Karel Havlíček, someliér: Kvalita klasických sektů stoupá úměrně s tím, jak klesá zájem o vína perlivá neboli "šumáky" či "syčáky", tedy vína sycená kysličníkem uhličitým. Ceny zhruba odpovídají.

Miloš Michlovský, soukromý vinař, Vinselekt Perná: Sekty brut se lepší, u těch nejlepších už cena kopíruje jejich kvalitu.

Milan Šamánek, vědecký pracovník Kardiocentra Fakultní nemocnice Motol v Praze: Obchod kvalitu do jisté míry kultivuje, takže lze sehnat už zajímavé sekty. Jejich ceny ovšem kvalitě ještě neodpovídají.

Helena Valentová, vedoucí senzorické laboratoře VŠCHT: Kvalita mírně stoupá, ceny jí však neodpovídají.


Témata: Test iDNES.cz