Co všechno bychom měli vědět o medu

  • 2
Med je nejstarší sladidlo. Používal se dávno před cukrem, a to nejen ke slazení, ale i k výrobě alkoholických nápojů, medoviny a hlavně jako přírodní lék. Víme o něm všechno?

1. Co s medem, když zkrystalizuje?

Každý med po čase změní konzistenci a zkrystalizuje, je to jeho přirozená vlastnost. Není to na závadu, i zkrystalizovaný med si uchovává všechny cenné látky a vnitřní kvalitu. Stačí med pozvolna a opatrně zahřát ve vodní lázni. Ale pozor, jen do 45 °C. Přehřátí by negativně ovlivnilo jakost. Proto med nikdy nerozehřívejte v mikrovlnné troubě.

2. Je pravda, že horký čaj ničí léčivé účinky medu?

Ano. Je-li med vystaven teplotám nad 50 °C, zničí se v něm důležité látky, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Med je tedy dobré přidat do čaje až ve chvíli, kdy už má nápoj bezpečnou teplotu.

3. Je med skutečně tak zázračný lék?

Medu se přisuzuje mnoho léčivých vlastností, ne všechny jsou prokázány. Jisté je, že med rychle dodá energii, posiluje psychiku a zlepšuje trávení. Obsahuje řadu látek s antiseptickým účinkem, proto pomáhá hojit rány. Působí jako mírné sedativum, ve směsi s teplým mlékem pomáhá tomu, kdo nemůže usnout. Nápoj z medu, šťávy z citronu a teplé vody tlumí bolení v krku.

4. Je zdravější sladit medem než cukrem?

Med tvoří dva jednoduché cukry - fruktóza a glukóza, které jsou snáze stravitelné. Je však stejně jako řepný cukr neboli sacharóza velmi energeticky vydatný, byť kvůli obsahu vody má kilogram medu asi o třetinu méně kalorií než kilogram cukru. Lžíce medu však váží více než lžíce cukru, takže nakonec má i více kalorií.

5. Co to je pastový med?

Krémový (pastový) je zvlášť upravený včelí med, jehož konzistence se dále nemění. Po namazání nestéká a výborně se hodí ke slazení kávy i výrobě medového pečiva a pomazánek.

6. Co je to med vytočený?

Předpisy rozlišují med nejen podle skupin (květový, medovicový a smíšený), ale i podle způsobu získávání na vytočený, plástečkový, lisovaný a vykapaný. Většina u nás prodávaného medu je vytočený a ten se nemusí na obalu uvádět.

7. Co musí být na obale?

Kromě údajů o výrobci, dovozci či prodejci, hmotnosti a době minimální trvanlivosti i zařazení do skupiny (květový, medovicový a smíšený), případně podskupiny (například lipový, javorový). U medů dovezených ze hraničí musí být uvedena i země původu, a to i v případě směsí. U tuzemských medů původ být nemusí.

8. Proč jsou sklenice přelepeny páskou?

Do medu se nesmějí přidávat ani se z něj nesmějí odebírat látky, jež by měnily jeho přirozené složení. Výrobci musí používat jen obaly, které jej chrání před znehodnocením. Proto přelepují víčko páskou, která má zabránit otevření.