Ilustrační snímek | foto: AP

Patří Krym na mapu Ruska? Coca-Cola si vánočním přáním vysloužila bojkot

  • 337
Společnost Coca-Cola ve středu raději stáhla z webu vánoční přání s kresbou mapy Ruska. Ta totiž nejdříve naštvala Rusy a poté Ukrajince, když vyloučila a následně zahrnula Krym do ruského teritoria.

Mapu Ruska s vánoční tematikou dala Coca-Cola minulý týden na své oficiální stránky na VKontakte, ruskou nejpopulárnější sociální síť. Na této mapě však chyběla exkláva Ruské federace Kaliningrad, Kurilské ostrovy, jejichž jižní část je nárokována Japonskem, a také Krym anektovaný Ruskem v roce 2014.

Po vlně kritiky ruských nacionalistů vydala společnost mapu novou, která již zmíněné regiony zahrnovala a doprovodila ji komentářem: „Milí uživatelé, upřímně se omlouváme za vzniklou situaci. Mapa byla opravena. Děkujeme za pochopení,” o čemž informovaly ukrajinské internetové noviny Ukrainskaya Pravda.

Tato oprava s připojenou omluvou ovšem vyvolala mnohé kritické reakce na sociálních sítích ze strany ukrajinských aktivistů a politiků. Mustafa Najem, člen parlamentu za Blok Petra Porošenka, který v roce 2013 pomohl odstartovat protestní hnutí Majdan, přímo vyzval k bojkotu Coca-Coly i všech jejich nealkoholických nápojů. Předseda nacionalistické a krajně pravicové strany Svoboda Oleh Tjahnybok zase naléhal na oficiální zákaz „americké společnosti, která de facto uznává Krym za moskevský”.

Nejdříve vydala Coca Cola mapu Ruska bez Krymu, čímž popudila Rusy. Vzápětí vznikl další skandál, kdy Krym do mapy Ruska zahrnula, tentokrát však popudila Ukrajince.

Během několika hodin pak ukrajinské sociální sítě zaplavily pobouřené příspěvky označené #BanCoca-Cola (zakažte Coca-Colu). V jednom z nich ukrajinský blogger připomněl se slovy „pro Coca-Colu je to jen obchod” kontroverzní reklamu firmy z roku 1970, ve které vystupovala mladá žena v tradiční vyšívané ukrajinské haleně.

K situaci se v úterý večer vyjádřila i ukrajinská ambasáda ve Washingtonu. „Ambasáda zdůrazňuje, že akce Coca-Coly porušuje oficiální pozici Spojených států, jež ruskou okupaci Krymu odsuzuje,” stojí ve vyjádření diplomatů. Současně vyzvali společnost k okamžitému napravení chyby.

Vzhledem ke zvyšujícímu se tlaku ze všech stran Coca-Cola nakonec mapu úplně odstranila. Mluvčí společnosti Anne Moorová to komentovala slovy: „Jakožto mezinárodní společnost nezaujímáme politické pozice, které nesouvisí s naší obchodní činností, a omlouváme se za kontroverzní příspěvek, který jsme odstranili.“

Coca-Cola není jedinou společností, která se kontroverzního kroku dopustila. Na stránkách Pepsi byla totiž ještě donedávna mapa Ruska, která také zahrnovala Krym, na což upozornil na svém twitterovém účtu velvyslanec Ukrajiny v Rakousku Olexander Scharba.