(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Odborníky na zdraví platila Coca-Cola. Neovlivnila nás, tvrdí experti

  • 27
Coca-Cola v Austrálii zveřejnila jména čtrnácti odborníků, kterým přispívala na podporu vědeckého výzkumu. Sponzorovaní experti tvrdí, že podobné dary jsou běžnou praxí. Kritici však upozorňují, že to může mít vliv na výsledky jejich bádání.

Výzkumníci v letech 2010 až 2015 obdrželi celkem 132 700 dolarů, v přepočtu 2 426 700 korun.

Většina ze čtrnácti lidí na australském seznamu jsou v Coca-Cole členy Rady pro zdraví a wellness, uvedl australský list Syndey Morning Herald. Jsou mezi nimi například ředitelka sportovní výživy v Australském institutu sportu Louise Burke, profesor výživy na University of South Australia Peter Clifton nebo kardiolog Paulu Nestel, který působí ve vědeckém ústavu Baker IDI Heart & Diabetes Institute zabývajícím se kardiovaskulárními nemocemi a cukrovkou.

Vědci radí lidem, jak hubnout a přitom pít limonády. Platí je Coca-Cola

„Platby byly poskytnuty na cestovní granty a s tím spojené výdaje a expertní poplatky,“ uvedla Coca-Cola. Burke zmínila, že v roce 2010 obdržela malou částku na prezentaci nezávisle financovaného výzkumu o roli kofeinu na sportovní výkon. Výzkumník Bill Shrapnel, který je též na výplatní pásce společnosti, sdělil, že peníze v roce 2013 dostal na vědecké symposium, kde prezentoval svůj výzkum.

„Byl jsem v poradní zdravotnické radě společně s Paulem Nestelem a dalšími. Řekli jsme Coca-Cole, že existuje reálné a příčinné spojení s diabetem typu 2, a že musí zmenšit podávanou velikost, snížit obsah cukru a musí částečně nahradit cukrem slazené nápoje za mléčné nápoje a nízkokalorické nápoje. Oni tak učinili a naši radu poslechli, i když se jim nelíbila,“ řekl australskému deníku Clifton.

Ve výzkumech máme volnou ruku, hájí se experti

Odborníci placení limonádovým gigantem se hájí, že přijímání peněz na podporu výzkumů od potravinářských společností je běžná praxe. Tvrdí, že v uveřejňování zjištěných poznatků mají volnou ruku.

Marion Nestle, profesorka výživy na New York University a autorka populárního blogu o jídle Food Politics upozorňuje, že výzkum ohledně vlivu darů a sponzorství od farmaceutických firem a výrobců zdravotnického zařízení opakovaně ukázal, že „dokonce i malé pozornosti, jako jsou tužky nebo bločky, ovlivňují lékaře při předepisování léků“.

Patří Krym na mapu Ruska? Coca-Cola si vánočním přáním vysloužila bojkot

Příjemci sponzoringu podle ní často o vlivu na jejich rozhodování ani netuší. „Nemám jediný důvod nevěřit, že sponzorství od potravinářských a nápojových společností by mělo být nějak odlišné,“ uvedla.

Uveřejnění seznamu je součástí globální iniciativy pro zvýšení transparentnosti, kterou Coca-Cola slíbila po skandálu v USA loni v srpnu. List New York Times přišel se zjištěním, že společnost financovala neziskovou výzkumnou společnost Global Energy Balance Network.

Ta tvrdila, že více než přísun kalorií je důležitější množství pohybu. Výrobce nápojů se zavázal veřejně informovat o všech finančních prostředcích, které šly na zdravotním výzkumníkům poté.

Plechovka Coca-Coly obsahuje zhruba deset kostek cukru. Jeho nadměrná konzumace může způsobit vysoký krevní tlak, nemoci srdce nebo cukrovku. Někteří odborníci upozorňují také na vysoký obsah kyseliny fosforečné, jejíž nadměrný příjem vede k řídnutí kostí. Slazené nápoje experti označují za jeden z původců světové epidemie obezity.