Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Coca-Cola přestala používat cukr. Limonády sladí levnější náhražkou

  • 362
Nápojářská firma Coca-Cola používá od letošního června ke slazení svých limonád glukózovo-fruktózový sirup namísto řepného cukru. Levnější náhražka se vyrábí z kukuřice. Odborníci se zatím neshodují na tom, co je méně zdravé.

Coca-Cola následuje trend v potravinářství, který výrobcům umožňuje snížit výrobní náklady, a lépe tak držet krok s konkurencí. Ve srovnání s klasickým bílým cukrem je fruktózovo-glukózový sirup až o polovinu levnější a také výrazně sladší.

Zastoupení Coca-Coly v České republice připouští, že důvody změny ve složení nápoje jsou i ekonomické. „Rozhodujícím faktorem pro jeho použití je vedle technologického zjednodušení výrobního procesu také regionální dostupnost použitého sladidla a jeho kompetitivní cena, přičemž vysoká kvalita a prvotřídní výrobní standardy jsou pro nás vždy prioritou,“ vysvětlil mluvčí Coca-Cola ČR Milan Luzum.

Největší výrobce nápojů na světě toto sladidlo používá například v mateřských Spojených státech. V Česku firma sirupy namísto cukrů začala používat v červnu. V obchodních řetězcích je však možné ještě teď zakoupit colu s cukrem, většinou však v menších baleních.

Fruktózu nebo cukr?

Pohled Jany Dostálové, profesorky VŠCHT, která se zabývá  analýzou potravin:

Fruktóza má vyšší sladivost než cukr cca 1,4 x, a proto pokud je v sirupu její vyšší podíl (tzv. vysokofruktózové sirupy) je možné k dosažení stejné intensity sladké chuti použít menšího množství a tudíž nápoj má méně energie. Z hlediska zdravotního vysoká konzumace fruktózy ale není optimální. Hlavně vzhledem k srdečně cévním onemocněním - to se uvádělo v literatuře již před 40 lety a v současné době se o problematice příjmu vyšších množství fruktózy stále diskutuje a vysoká konzumace se nedoporučuje.

Fruktózovo-glukózový sirup se vyrábí z obilného škrobu, nejčastěji z kukuřice či pšenice. Náhražku dnes kromě nápojů běžně najdete v sušenkách, pečivu, uzeninách, müsli, jogurtech a jiných potravinách. „Je to trend. Důvody jsou dva: cena, nebo to, že se výrobce snaží deklarovat spotřebiteli, že mu dává něco zdravějšího,“ říká agrární analytik Petr Havel.

Po fruktóze se víc tloustne, tvrdí výživoví poradci

Je však velmi sporné, zda jde o zdravější náhražku. Výživoví poradci totiž v poslední době nahrazování bílého cukru hojně kritizují. Tvrdí například, že fruktózové sirupy jsou nezdravější než cukr, protože fruktóza se ve větší míře mění na tuky než glukóza (je obsažena i v klasickém cukru), a tím pádem se po těchto náhražkách více tloustne.

"Je známo, že v USA v posledních letech výrazně stoupla spotřeba těchto sirupů, ale výskyt obezity se nesnížil, spíše naopak," uvedla pro iDNES.cz odborné garantky iniciativy Vím, co jím a piju Jana Dostálová.

Podle doktorky Marie Kunešové z Endokrinologického ústavu, která se od 80. let zabývá léčbou obezity, se však nedá jednoznačně říct, že by byly náhražky cukru nezdravější než klasický cukr. „Glukózo-fruktózové sirupy mají podobný vliv na zdraví jako cukr. V průmyslu se používají ve velké míře. Záleží ale na zastoupení fruktózy. O účincích vysoké konzumace fruktózy se mezi výživovými odborníky v poslední době velmi diskutuje,“ uvedla pro iDNES.cz.

„Když už pít slazený nápoj, je lepší vybrat ten se sladidlem, které nemá obsah energie,“ doporučuje lékařka.