(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Mlsání leze do peněz. Čokoláda od loňských Velikonoc zdražila o desetinu

  • 40
Cena čokolády za posledních dvanáct měsíců stoupla zhruba o desetinu. Na vině je špatné počasí a rostoucí poptávka v Asii, kvůli kterým míří vzhůru cena kakaa, klíčové suroviny při výrobě čokolády.

Na základě údajů britské společnosti Mintec, která sleduje ceny komodit, to uvedl americký server CNN. Analytici nevylučují, že cena čokolády by mohla růst i nadále.

Index mléčné čokolády, což je index cukru, sušené syrovátky, sušeného plnotučného mléka, kakaového prášku a kakaového másla, které se vyrábí z kakaových bobů, je ve srovnání s loňskými Velikonocemi vyšší o deset procent.

Ceny kakaa prudce padají, čokoláda však nezlevní. Za výkyvem stojí roboti

Jenom cena kakaového prášku stoupla o 26 procent. Kakaové máslo zdražilo skoro o pětinu a cukr o 15 procent, napsal list Financial Times. Server CNN k tomu poznamenal, že zvýšení velkoobchodních cen čokolády oznámily v posledních dvou letech přední světoví výrobci této oblíbené pochoutky Mondelez, Hershey’s, Lindt a Nestlé.

Ceny suroviny klíčové pro čokoládu rostly následkem špatného počasí, které zasáhlo sklizeň v zemích, kde se pěstují kakaovníky.

Na vině je i nebývalé sucho v Africe

S vlnou nebývalého sucha se potýkala západní Afrika, odkud pochází více než 60 procent světového kakaa. Ghana, která je druhým největším světovým producentem po Pobřeží slonoviny, zaznamenala od srpna do října nejmenší množství dešťových srážek od roku 1999. Pro pěstování kakaa je přitom toto období zásadní. O měsíc dříve než obvykle navíc začal ze Sahary vanout sezonní suchý a prašný vítr harmattan, který způsobuje ochlazení a omezuje sluneční svit.

Zmrzlina nejspíš podraží. Ceny vanilky na Madagaskaru strmě stouply

Produkce kakaa podle odhadů letos klesne i v Jižní Americe, kde za suchým počasím stojí klimatický jev El Niño. Naopak spotřeba čokolády ve světě se zvyšuje tím, jak jí na chuť přichází stále více lidí v Asii.

Švýcarský výrobce čokolády Lindt ale podle listu Financial Times tento měsíc uvedl, že loňské horké léto a letošní mírná zima způsobily, že se spotřeba čokolády naopak snížila. Podle údajů jeho domácího konkurenta Barry Callebaut klesl světový trh s čokoládovými sladkostmi za tři měsíce do listopadu skoro o čtyři procenta.

„Když jsou vysoké teploty, lidé obvykle jedí čokoládu méně,“ uvedl podle FT.com analytik Carlos Mera z Rabobank. Analytici této finanční společnosti předpokládají, že ceny kakaa a cukru budou kvůli počasí a kurzovým změnám nadále výrazně kolísat.

,