Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Vláda láká ajťáky a techniky z Ukrajiny. Modré karty získají bez průtahů

  • 80
Zrychlenou vízovou proceduru nabídne už v listopadu Česká republika vysokoškolákům a středoškolákům z Ukrajiny, kteří mohou pracovat jako IT odborníci a v technických profesích. Jde o pilotní projekt, který zjednodušuje vydávání pracovních povolení a tzv. modrých karet pro cizince, kteří jsou schopni zaplnit volná místa poptávaná neúspěšně českými firmami.

Vládní plán na přilákání zhruba pěti set specialistů z Ukrajiny ve středu představili premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Žadatelé o práci ve specializovaných pozicích z Ukrajiny nebudou muset absolvovat několikahodinový pohovor na konzulátu, jako je tomu dosud.

„Protože zájem je veliký, na pohovory je málo termínů a celá procedura se tak protahuje,“ řekl Zaorálek. „Zatímco loni řešili konzulární úředníci 340 žádostí o zaměstnanecká karty, letos už jich je tisíc,“ doplnil.

Pokud se projekt osvědčí, po půl roce chce ministerstvo zahraničí spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí vybrat další žádané profese. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová do té doby zpracuje analýzu pracovního trhu a míst, které se nedaří obsadit dlouhodobě nezaměstnanými.

„Naši zaměstnavatelé nám říkají, že s těmito lidmi velmi rádi pracují. Projekt je proto přínosem pro obě strany,“ uvedl Zaorálek k postoji zaměstnavatelů k pracovníkům z Ukrajiny.

České firmy mají zájem o experty z východu

Projekt by se případně mohl rozšířit do dalších zemí, například Uzbekistánu a Mongolska, kde zájem o české pracovní karty stejně jako na Ukrajině převyšuje možnosti konzulátů.

Poptávka českých firem po odborně vzdělané pracovní síle roste. Kvůli hospodářskému růstu a snižující se nezaměstnanosti mají podniky problém najít dostatek nových zaměstnanců.

Podle nejčerstvějších dat bylo v Česku v posledním čtvrtletí zaměstnáno 70,5 procenta lidí ve věku od 15 do 64 let. Je to nejvíce od roku 1993. Na konci září byla míra nezaměstnanosti v Česku šest procent. S nedostatkem zaměstnanců se potýkají zaměstnavatelé zvlášť v dělnických profesích.

Ukrajinci jsou se Slováky nejpočetnější skupinou cizinců žijících v Česku, k letošnímu září jich zde žilo podle údajů Českého statistického úřadu přes 105 tisíc. Od roku 2009, kdy jich v Česku žilo až 134 tisíc, jejich počet klesá.