Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ČSA jsou po osmi letech v zisku. Díky prodeji boeingů do Afriky a Peru

  • 101
Poprvé od roku 2007 vykázaly České aerolinie za první pololetí zisk. Dlouhodobě ztrátový dopravce, kterého letos už ovládli soukromí vlastníci, vydělal za prvních šest měsíců letošního roku 13 milionů korun. I když firmě pomohl zejména prodej starých boeingů, její hospodaření se letos výrazně zlepšilo.

Za stejné období loňského roku dopravce prodělal 408 milionů korun. „Obratu v hospodaření jsme dosáhli díky zásadním změnám, z nichž některé byly bolestné, ale přinesly výsledek a hlavně šanci na další zdravé fungování firmy. Dík patří všem zaměstnancům v ČSA, kteří pochopili nutnost změn a pomohli je realizovat,“ uvedl Jozef Sinčák, předseda představenstva Českých aerolinií.

ČSA k návratu do černých čísel pomohl ale ještě naposledy rozprodej majetku. Za trojici boeingů 737, které firma prodala do Afriky a Peru, získala 108 milionů korun. Na samotném provozu firma prodělala 145 milionů korun, loni to bylo 354 milionů korun. „Podle aktuálních výhledů, za předpokladu naplňování stanoveného obchodního plánu a ozdravných opatření by měly provozní výsledky na konci roku skončit v mírném zisku,“ dodal mluvčí Dan Šabík. 

Výsledky ukazují zlepšení ve struktuře nákladů i příjmů. Například ukazatel RASK (příjem na jednu sedačku a kilometr), jeden z klíčových údajů pro porovnávání hospodaření aerolinek, stoupl letos o 11 %. V praxi to znamená, že i přes snížení průměrné ceny letenek létá dopravce plnější a má z každého letu vyšší tržby. 

Firma zatím nezveřejnila údaje o tržbách nebo počtu přepravených cestujících. Vzhledem k tomu, že loni ještě létala se šesticí airbusů A320, které jejich majitel už prodal do Pákistánu, došlo k mírnému poklesu. 

Do hospodaření v druhém pololetí se promítne zřejmě poprvé výrazně i levná ropa. ČSA, podobně jako řada jiných dopravců, měly cenu leteckého benzínu zajištěnou a neměly tak prakticky žádný efekt z výrazného propadu ceny ropy na světových trzích. 

ČSA naposledy vykázaly pololetní zisk v roce 2007, do černých čísel se dostaly ale díky rozprodeji majetku. Bez účetních triků byly naposledy v zisku v roce 2004, tedy první měsíce šéfování Jaroslava Tvrdíka.