Boeing 737 společnosti ČSA

Boeing 737 společnosti ČSA | foto: ČSA

Rusové přestávají létat na západ. Ubývá letů i do Česka

  • 357
Sázka na východní trhy přinášela Českým aeroliniím (ČSA) dlouhodobě vyšší příjmy z letenek než u linek do Evropské unie. Dobré časy však končí. České aerolinie začaly po letech růstu v zemích bývalého SNS omezovat počty letů a řešit klesající tržby.

„Za prvních šest měsíců letošního roku České aerolinie registrují v součtu zhruba 11procentní pokles počtu přepravených cestujících na linkách společnosti mezi Českou republikou a Ruskou federací,“ řekl mluvčí ČSA Daniel Šabík. Podle něj je ještě citelnější pokles na linkách na  Ukrajinu. V případě Kyjeva například o čtvrtinu.

Orientace východním směrem byla přitom velmi výhodná, i když nepokryla vysoce ztrátové lety do jiných destinací.

Mezistátní úmluvy zaručují mezi českými a ruskými městy vždy působení jen dvou dopravců, čemuž odpovídaly i ceny. Například let do Moskvy stojí běžně dvakrát až třikrát více než letenka na stejně dlouhý let po Evropě, kde vládne díky otevřenému nebi podstatně vyšší konkurence. ČSA mají přitom za českou stranu na přepravní práva do Ruska prakticky monopol.

Podle Šabíka řeší slabší zájem o lety nasazováním menších letadel nebo rušením některých letů. „České aerolinie zatím nemusely zrušit žádnou linku do Ruské federace nebo zemí bývalého Sovětského svazu v souvislosti s ukrajinskou krizí a jejími důsledky, kromě sezonní linky do Oděsy,“ dodal Šabík.  Firma se podle něj snaží nabízet i individuální tarify z destinací z Ruska do Prahy nebo Karlových Varů.

Ke stejnému kroku přistupují i další dopravci v Česku. Například ruský Aeroflot začal nasazovat kvůli slabší poptávce na spoj mezi Prahou a Moskvou svůj nejmenší letoun Suchoj Superjet 100 pro 87 cestujících.

Podle statistik Letiště Praha se zatím počet turistů ze zemí bývalého SNS snižuje jen pozvolna. Za první polovinu roku klesl počet cestujících z těchto zemí o více než pět procent.

Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové je ještě zatím brzy předvídat, jak se propad cestujících z východních zemí projeví v celkovém počtu pasažérů. „I tak letos počítáme v celkovém úhrnu s mírným meziročním nárůstem,“ řekla Janoušková.

Úbytek ruských turistů již hlásí hoteliéři i lázně

Propad počtu ruských návštěvníků hlásí už od začátku roku tuzemští hoteliéři či lázně. Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří zatím odhadují pokles o patnáct až dvacet procent, přesnější čísla budou mít na začátku příštího měsíce.

Z necelých šesti set tisíc cestujících ze zemí bývalého Sovětského svazu za první pololetí roku tvoří polovinu klienti letící z Moskvy a zpět. Důvodů slabšího zájmu Rusů o návštěvy Česka je více, vede především ten ekonomický - oslabení rublu, které zdražilo Rusům cesty do Česka zhruba o pětinu. Roli však hrají i další příčiny - více Rusů bude letos trávit dovolenou či lázeňský pobyt na Krymu. „Někteří mohou mít také obavy, jak se k nim tady budou lidé chovat,“ dodal Papež. Věří, že sestřelení letadla společnosti Malaysia Airlines nebude mít vliv na další úbytek ruských návštěvníků. Pokles hlásí i firmy organizující vracení DPH cizincům z nečlenských zemí EU za nákupy v Česku.

Například podle Zuzany Roubíčkové ze společnosti Global Blue klesly objemy nákupů v květnu o 24 procent a v červnu o 13 procent.