ČSSD: bohatým brát, chudým dávat

Víkendový sjezd sociální demokracie definitivně potvrdil strategii vyšších daní a většího přerozdělování přes státní rozpočet. Pokud by ČSSD příští rok po volbách získala dostatečnou převahu na to, aby v parlamentu prosadila svůj nový dlouhodobý program, znamenalo by to následující politiku: více pomáhat chudším lidem a vybrat na to více peníze od lidí bohatších.

"Jsme přesvědčeni, že na politice, která směřuje ke zpřístupnění zdravotní péče, vzdělání a blahobytu všem, nikdo netratí, a naopak všichni získávají. Že nestačí dbát o vzdělání bohatých a zdraví blahobytných," uvedl na sjezdu nový předseda ČSSD Vladimír Špidla.

Návrh dlouhodobého programu ČSSD, o kterém delegáti sjezdu debatovali, říká, že splnění těchto plánů nebude zadarmo. Na jejich uskutečnění by ČSSD chtěla prosadit zvýšení daňových odvodů tak, aby skrze stát protékalo 43 až 44 namísto dnešních 40 procent hrubého domácího produktu.

Česká republika by se tak v žebříčku OECD posunula mezi deset států s největším zdaněním, zatímco dnes je zhruba v polovině tabulky srovnávající 30 nejbohatších zemí světa.

"Sociální demokracie není příznivcem zvyšování daní. Jako politická strana si však je vědoma toho, že udržitelnost sociálního státu, vytváření prostředí pro zmírňování příkrých rozdílů a udržování sociální soudržnosti společnosti vyžaduje vedle sociální solidarity také solidaritu v oblasti daňových příjmů státu," stojí v návrhu programu.

Ten má být definitivně schválen na některé z příštích konferencí strany. Pokud by taková změna nastala v letošním roce, přineslo by to pro stát navíc 60 až 80 miliard korun. Kdyby toto zvýšení měli zaplatit jen zaměstnaní lidé, kterých je v zemi necelé čtyři miliony, každý by odvedl měsíčně aspoň o 1200 korun více.

Sociální demokraté ovšem nechtějí zvyšovat daně všem, ale pouze bohatým lidem. Navrhují například zvednout procento, kterým se zdaňují příjmy těch nejbohatších.
Další zdroje mají pocházet ze zvýšení daně z nemovitostí, ale také jen pro bohatší lidi.

Podobnou strategii chce ČSSD uplatnit také u zdravotního pojištění - zatímco dnes každý na zdravotnictví přispívá pevným procentem ze svého příjmu, ČSSD by ráda toto procento zvedla u zámožnějších a snížila jej u chudších vrstev.

O konkrétních programech, za něž by ČSSD dodatečné daňové příjmy utratila, program nehovoří. V obecné rovině pouze naznačuje, že výdaje státu by měly směřovat na velkorysejší sociální síť a na "korigování nepřiměřených rozdílů vzniklých nerovnoměrným rozdělením bohatství ve společnosti".

Aby však ČSSD své plány prosadila, muselo by se po volbách výrazně změnit obsazení parlamentu. Pravice, která má dnes ve sněmovně 101 hlasů, totiž zvýšení daní odmítá. ČSSD by podle posledního průzkumu agentury Sofres-Factum nyní ve volbách získala 17 procent hlasů.