Bohuslav Sobotka poprvé jasně řekl, jak by vláda ČSSD změnila důchodovou reformu. Odvody do soukromých fondů by se z vládou schválených tří procent snížily a podmínky změnily tak, že by spoření nebylo výhodné.

Bohuslav Sobotka poprvé jasně řekl, jak by vláda ČSSD změnila důchodovou reformu. Odvody do soukromých fondů by se z vládou schválených tří procent snížily a podmínky změnily tak, že by spoření nebylo výhodné. | foto: Petr Topič, MAFRA

Sobotka: ČSSD zruší penzijní reformu nebo omezí odvody do fondů

  • 935
Sociální demokraté poprvé jasně řekli, jak jsou po volbách připraveni změnit penzijní reformu počítající s odvody do soukromých penzijních fondů místo do státního průběžného systému penzí. "Jednalo by se o snížení procentního odvodu do těchto fondů," uvedl na dotaz iDNES.cz předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Penzijní reforma, kterou prosazuje vládní koalice, počítá s tím, že by lidé od příštího roku mohli o tři procenta snížit odvody státu na sociální zabezpečení a poslat tyto peníze místo toho do soukromých penzijních fondů, pokud by k tomu přidali další dvě procenta ze svého. Cílem tohoto manévru je, aby se snížily náklady pro stát a lidé v budoucnu čerpali část penze z toho, co si uspoří ve fondech.

Pro ČSSD je to nepřijatelné. "Vládní důchodová reforma nebyla založena na širší shodě všech parlamentních politických stran. ČSSD si proto vyhrazuje právo v zájmu stabilizace veřejných rozpočtů takzvaný druhý soukromý pilíř buď zcela zrušit, nebo významně parametricky oslabit," oznámil Sobotka.

Prakticky by to vypadalo tak, že by sociální demokraté v případě úspěchu ve volbách v parlamentu prosadili minimálně to, aby se výrazně zredukovala možnost vyvést část peněz do fondů, lidé by místo 3 procent takto mohli přesměrovat například půl procenta. A podmínky spoření v tomto typu fondů by se změnily tak, že by to pro nikoho nebylo výhodné, a tedy ani zajímavé.

Sobotka zdůraznil, že by nebyli poškozeni lidé, kteří by se rozhodli peníze v těchto fondech spořit, než by strana prosadila změnu. "Nepřišli by o peníze, které by si do penzijních fondů odvedli," řekl předseda ČSSD. Jednou z možností je, že by se tyto fondy sloučily s těmi, kde má již nyní řada lidi penzijní připojištění se státním příspěvkem. A pokud ho někdo nemá, fakticky by ho to donutilo si ho zřídit.

Základem financování penzí má být ale průběžný systém financování penzí, kdy lidé v produktivním věku svými odvody financují současné důchodce.

Sobotka v pátek vyzval vládní koalici, aby v zájmu stability veřejných rozpočtů ještě jednou zvážila, zda nemá být penzijní reforma podle představ Nečasovy vlády alespoň o tři roky odložena nebo zrušena. "Do konce letošního roku na to ještě máme čas," uvedl předseda ČSSD. Na financování důchodové reformy totiž podle levicové opozice budou vládě chybět peníze.

"Když Nečasova vládní koalice ODS a TOP 09 prosazovala zvýšení nižší sazby DPH z 10 na 14 procent, tvrdila, že veškerý výnos použije na financování důchodové reformy. Po osmi měsících letošního rozpočtového roku lze konstatovat, že se žádný vyšší výnos DPH nedostavil a že vláda bude ráda, pokud v roce 2012 vybere na DPH totéž, co vybrala v roce 2012 před jejím zvýšením," řekl Sobotka.

Zvýšení daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent od příštího roku odmítl Senát s převahou levice (více zde), vládní koalice potřebuje 101 hlasů, aby veto Senátu přehlasovala. Premiér Nečas už naznačil, že když balíček s vyšší DPH neprojde, vláda padne, protože by nechtěl vést jen údržbářskou vládu. Senátoři se také postavili proti tomu, aby penzijní reforma mohla začít už příští rok (více zde).