Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

ČSSD míří mimo terč. Analytici i opozice odmítají progresivní zdanění

  • 771
Zavedení více daňových pásem pro fyzické osoby a firmy by dále zkomplikovalo současný složitý daňový systém, shodují se analytici. Progresivní zdanění slouží ke snížení příjmové nerovnosti, která podle nich v Česku patří k nejnižším na světě.

ČSSD navrhuje ve svém volebním programu zavést čtyři daňové sazby pro daň z příjmu fyzických osob. Sazba by rostla s výší výdělků. Progresivní zdanění navrhuje ČSSD i u firem.

Více zdaníme lidem příjmy nad 40 tisíc i velké firmy, chystá ČSSD

„Progresivní zdanění se obvykle používá ke snížení příjmové nerovnosti. ČR je přitom zemí, kde jsou jedny z nejnižších rozdílů v příjmech nejen v Evropě, ale na celém světě. Navíc i současný systém je díky slevám na dani mírně progresivní,“ řekl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Progrese u korporátních daní podle něj také není nejšťastnějším řešením, v podstatě by šlo o trest za úspěch a motivaci ke zdanění příjmů jinde než v Česku.

„Návrh sociální demokracie míří mimo terč,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Míra progresivity daně z příjmu v ČR nevybočuje ze standardu zemí EU. Je vyšší než v Německu nebo v zemích, jako je Polsko nebo Maďarsko. Český daňový systém podle něj navíc poměrně dobře tlumí nepříznivé dopady příjmové nerovnosti, míra ohrožení chudobou je pak v ČR vůbec nejnižší ze zemí EU, dodal.

Daně podle ČSSD

Do hrubého měsíčního příjmu 30 tisíc korun by podle návrhu ČSSD daň měla být 12 procent, naopak u výdělků nad 50 tisíc korun měsíčně by daň měla být 32 procent. Sazby daně u firem by podle výše zisku měly být 14, 19 nebo 24 procent. Daně by tak měly podle ČSSD klesnout více než 90 procentům zaměstnanců a 99 procentům firem. V současnosti je v Česku u zdanění firem jednotná 19procentní sazba a u příjmů fyzických osob 15procentní.

„Zavedení progresivní daňové sazby pro fyzické osoby ve čtyřech pásmech považujeme za opravdu nešťastné. Už teď máme poměrně komplikované zdanění u fyzických osob,“ upozornila partnerka společnosti TPA Jana Skálová.

Není podle ní pravda, že je v ČR sazba daně 15 procent. Při použití superhrubé mzdy je zdanění přes dvacet procent hrubé mzdy zaměstnance. Zavedení čtyř sazeb ještě více zkomplikuje celý daňový systém. Tři sazby pro firmy povedou k tomu, že podnikatelé budou mít zájem rozdrobit své aktivity do více právnických osob a využít tak nejnižší sazby daně, podotkla.

Navržené změny v daních je podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška třeba hodnotit v kontextu ekonomického programu ČSSD, o němž se toho zatím moc neví. Zabývat se daněmi, aniž byl definován cíl změn v daních, je jako stavět dům od střechy.

„Budeme podporovat zaměstnanost v montovnách, nebo znalostní ekonomiku? Je cílem nastavit pro malé firmy daňovou bariéru, aby se jim nevyplatilo růst? Nebo daňové změny žádný ekonomický cíl nemají a jde jim jen o návrat k rovnostářské společnosti, jaká zde existovala před třiceti lety?“ ptá se Sobíšek.

Česko progresivní zdanění již má

Efektivní sazba daně vypočtená z průměrné mzdy při zohlednění slevy na poplatníka u fyzických osob dosahuje dnes podle vedoucí daňových poradců skupiny Apogeo Jaroslavy Hankové 12,77 procenta a má tendenci se s klesajícím příjem snižovat. U příjmu 16 000 Kč je 7,16 procenta.

Progrese je v současné podobě daňového systému zajištěna u nižších příjmů i při lineární sazbě daně důsledkem vlivu daňových slev, u příjmů vyšších daňovou progresi naopak zajišťuje solidární daň. Práce je v ČR zdaněna zejména vysokými odvody na pojistné, 34 procent z hrubé mzdy hradí na pojistném zaměstnavatel a 11 procent zaměstnanec. Dlouhodobě je na to poukazováno jako na konkurenční nevýhodu ČR, doplnila.

Hnutí ANO i Lidovci jsou proti

„Návrh ČSSD směřuje k většímu zdanění úspěšných. Je zřejmé, že některé fyzické osoby bude demotivovat od ekonomické aktivity. Další firmy by naopak mohly vyvinout snahu přenést části svých aktivit do zahraničí. Navržená opatření znamenaji větší komplikovanost daňového systému a zároveň větší prostor pro daňové plánování,“ uvedl předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

„Dlouhodobĕ zastávám názor, že nejzásadnější je stabilní daňový systém, který se v zásadních parametrech nebude mĕnit každé čtyři roky,“ dodal Babiš s tím, že efektivnější je snižovat sociální pojištění, což by firmám umožnilo navýšit mzdy.

Proti sociálnědemokratickým návrhům se staví i vládní lidovci. Návrhy ČSSD v daňové oblasti jsou populistické a především nemají ratio, uvedl na twitteru místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka. „Rozumné je daně nezvyšovat a nechat peníze rodinám přes vyšší slevy,“ dodal.

Lidovci podle něj chtějí zvyšovat daňové slevy na děti a zrušit příjmovou hranici 68 tisíc korun pro daňové bonusy na děti a na poplatníka.

ODS TOP 09 návrhy ČSSD odmítají

Pravicová opozice vidí za návrhem sociálních demokratů zvýšení daní, které by snížilo motivaci lidí pracovat a mohlo by ohrozit i konkurenceschopnost.

„Český daňový systém potřebuje hlavně zjednodušení a stabilitu. Návrhy ČSSD jdou úplně opačným směrem. Daně mají klesnout všem, nejenom někomu,“ uvedl v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

ČSSD navrhuje více zdanit vyšší platy:

„V podstatě ten návrh říká: Nedělejte, nebo budete muset platit více daní,“ řekl novinářům předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zavedení progrese by také podle něj zkomplikovalo situaci jak daňovým poplatníkům, tak daňové správě. Kalousek rovněž uvedl, že by daňová opatření ČSSD měla dopad na celou českou ekonomiku.

,