Vánoční cukroví (ilustrační snímek)

Vánoční cukroví (ilustrační snímek) | foto: Petra Barochová, iDNES.cz

Pečení cukroví se před Vánoci prodraží, na vině je prudký růst ceny másla

  • 240
Vánoční cukroví vyjde letos domácí cukráře dráž, než se ještě před několika měsíci mohlo zdát. Může za to především prudký růst cen másla, kostka od června podražila o více než sedm korun. S cenou cukroví může zahýbat také rostoucí poptávka po českých vejcích.

Podle dat Českého statistického úřadu podražila kostka másla od června do října o 7,30 koruny a nyní se prodává v průměru za 43,30 koruny. Tak vysokou cenu platili Češi za máslo naposledy v květnu 2015.

Podle potravinářů stojí za zdražováním právě blížící se Vánoce a s tím spojená zvýšená poptávka po másle jako základní surovině pro pečení. „Před Vánocemi je vždy vyšší spotřeba másla a to táhne ceny nahoru,“ říká šéf mlékáren Bongrain Oldřich Obermaier.

Příliš neušetří ani ten, kdo bude vyhledávat máslo ve slevových akcích. Podle statistik serveru AkcniCeny.cz, který monitoruje letákové akce řetězců, se aktuálně nabízí Jihočeské máslo od Madety nejméně za 32,90 koruny. To je sice výrazně méně, než je cena v běžném prodeji, ale při zohlednění skutečnosti, že po celé léto šlo výrobek sehnat i pod 25 korun, sleva už tak lákavě nepůsobí.

Za suroviny pro jednu várku oblíbených vanilkových rohlíčků tak domácí pekař zaplatí podle propočtů MF DNES takřka 75 korun. To je o tři koruny více, než pokud by chuť na oblíbenou sladkost dostal začátkem léta. Srovnání cen u vanilkových rohlíčků s letošním červnem je přitom záměrné. Při pohledu na podzimní ceny másla během posledních několika let je totiž patrné, že aktuálně je sice máslo drahé, avšak nijak mimořádně. Nečekaný byl naopak propad po letošních Velikonocích a následné zdražování.

Chovatelé dojnic nejen v Česku si už několik měsíců stěžují na nadprodukci mléka v Evropě, která srazila dolů ceny mléka i mléčných výrobků. Ty dosáhly absolutního minima v letních měsících. Řadě spotřebitelů se tak může zdát, že letošní cena je neobvykle vysoká. Ve skutečnosti je však neobvyklé pouze prudké zdražování, nikoli samotná cena, která se příliš nevymyká tomuto ročnímu období v minulých letech.

Otázka je, kdo na růstu ceny másla před Vánocemi vydělá. Dle posledních zveřejněných dat Státního zemědělského intervenčního fondu za letošní září začaly sice výkupní ceny mléka mírně růst, ale ne tak výrazně, aby ospravedlnily prudký cenový skok.

„Mám informace od mlékáren, podle nichž růst cen způsobují přicházející Vánoce,“ potvrzuje prezident agrární komory Miroslav Toman s tím, že výkupní ceny se na růstu výrazně nepodílejí.

Obchodní řetězce oslovené MF DNES neodpověděly. V minulosti však bylo patrné, že ceny mléka a mléčných produktů v prodejnách neklesají natolik výrazně, jako šly dolů výkupní ceny zemědělců. Je tak možné, že nyní je řetězce zvyšují citelněji, než by odpovídalo nárůstu výkupních cen.

S konečnými náklady na vánoční pečení může ještě zahýbat cena vajec. Po podezření na původce salmonelózy v několika polských chovech a zastavení dovozu začaly řetězce hromadně poptávat česká vejce.

Toho využili tuzemští chovatelé a prosadili vyšší ceny svých produktů. Podle místopředsedy Českomoravské drůbežářské unie Zdeňka Mlázovského jde však o zdražení v řádu 20 haléřů za vejce, takže růst cen by neměl být nijak závratný.