Lokomotivy Class 12 jsou původem z Belgie, CZ Loko je v Přerově modernizuje pro provoz v Česku. | foto: CZ Loko

Na tuzemské koleje míří starší belgické lokomotivy

  • 147
Na české železnici budou letos k vidění poprvé v provozu zhruba třicet let staré lokomotivy, které jezdily hlavně v Belgii. Společnost CZ Loko začala s jejich modernizací a chce s nimi oslovit hlavně soukromé nákladní dopravce.

Dvanáct lokomotiv, které patřily původně belgickému státnímu dopravci SNCB, je už v Česku a začala jejich kompletní proměna. „Zůstane v podstatě jen část pojezdu, vše ostatní bude nové,“ říká předseda představenstva CZ Loko Josef Bárta.

Dvojsystémové elektrické lokomotivy jsou prvními hnacími vozidly západní provenience, které se do Česka dovezly ke kompletní modernizaci. Pokud bude o stroje zájem, CZ Loko zvažuje přivézt ještě desítky dalších strojů z Belgie.

Firma s nimi míří především na menší soukromé nákladní dopravce, kteří v Česku rychle rostou, ale narážejí na nedostatek lokomotiv. Nové jsou pro ně příliš drahé a použitých je na trhu nedostatek. České dráhy a ČD Cargo se k prodeji řady nepotřebných lokomotiv příliš nemají. Většinou jej podmiňují tím, že lokomotivy nesmí jezdit po české železnici, aby nepomáhaly konkurentům.

Modernizovaná lokomotiva, která bude mít stejně jako v Belgii označení Class 12, už je zkompletována. Poprvé ji chce ukázat CZ Loko během dubna v rámci statických zkoušek. Pro firmu jde o součást její dlouhodobé strategie být výrobcem lokomotiv, který umí opravovat a ne opravcem, který občas vyrábí.

„A k tomu zásadní modernizace českých i zahraničních lokomotiv a vývoj nových patří,“ říká Josef Gulyás, který od dubna přebírá post generálního ředitele CZ Loko.

Podle Bárty bude modernizovaná lokomotiva svými parametry srovnatelná s novějšími, i když bude mít například oproti Siemensu Vectron o polovinu nižší výkon, tedy tři 3 MW. To ale pro lehčí nákladní vlaky bohatě stačí. Maximální rychlost pro nákladní vlaky bude 120 km/h.

Bez problémů by ji měli dopravci použít i pro provoz v Polsku, Slovensku či Maďarsku. „Měla by mít povolení i pro cestu k přístavům v Jaderském moři,“ dodal Bárta. Firma už má několik zájemců o nové lokomotivy, jejich jména zatím nechce zveřejnit. Plusem pro dopravce bude cena, zhruba o třetinu nižší než u nového stroje.

Podobnou cestou šlo už v minulosti ČD Cargo, které si v Pars nova nechalo přestavět své lokomotivy Škoda přezdívané Peršing na dvousystémové lokomotivy. Firma je využívá pro přepravu na Slovensko či do Maďarska.