Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce...

Hnědouhelná elektrárna Schwarze Pumpe (Černá pumpa) uvedená do provozu v roce 1998 patří k nejmodernějším v Německu. | foto: Jan Brož, MF DNES

Tykač vstupuje do hry o německé doly. Popere se o ně s ČEZ a EPH

  • 8
O hnědouhelné aktivity švédského koncernu Vattenfall v Německu se perou tři čeští giganti. Vedle polostátní společnosti ČEZ a EPH Daniela Křetínského projevil zájem o několik dolů a elektráren, jejichž cena se odhaduje na pět miliard eur, také Czech Coal Pavla Tykače.

Informaci jako první přinesl server iUhlí.cz. Podle serveru projevila zájem o německé aktivity Vattenfallu Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal, za níž stojí finančník Pavel Tykač.

Podle mluvčího společnosti Davida Vidomuse si Czech Coal již vyzvedl u organizátora prodeje Citibank potřebné podklady. „Vzhledem k mimořádnému rozsahu transakce jsme požádali o spolupráci také Elektrotechnickou fakultu ČVUT, s níž dlouhodobě spolupracujeme,“ řekl serveru Vidomus, podle kterého má skupina pro případný nákup už domluveno financování.

Zájem o čtyři elektrárny o výkonu osm tisíc megawattů, přilehlé hnědouhelné doly a vodní elektrárny o celkovém výkonu tří tisíc megawattů už avizovala polostátní společnost ČEZ. Energetický a průmyslový holding, za kterým stojí Daniel Křetínský se v boji o doly zase spojil se skupinou PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera (více čtěte zde).

Čtvrtým známým zájemcem byla ekologická organizace Greenpeace, která chtěla doly koupit a zavřít. Ta však už z tendru vypadla (více čtěte zde).

Ekologové: Doufáme, že v Německu narazí

Ekologové z Greenpeace už na zájem Czech Coalu zareagovali. „Česká vláda jasně rozhodla, že Tykač s Dienstlem nemůžou zbourat Horní Jiřetín, takže to teď pánové chtějí zkusit v Německu. Doufáme, že narazí stejně jako v severních Čechách,“ prohlásil Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace.

Vedle potenciálních kupců, kteří svůj zájem dali najevo veřejně, se spekuluje ještě o několika dalších zahraničních společnostech.

Cena dolů a elektráren se odhaduje na tři až pět miliard eur, dolů ji však sráží nejistota ohledně budoucnosti těžby. Spolková vláda se netají tím, že spalování uhlí chce přičinit přítrž. Nahoru by ji naopak mohl dostat fakt, že zájem projevuje stále více firem. Ekonomové dávají ve hře o doly větší šance soukromým společnostem než polostátnímu ČEZ.

„Podle našeho názoru totiž i vláda, jakožto většinový vlastník společnosti, preferuje krátkodobou výplatu maximální dividendy, což může přispět k tlaku na nízkou nabídkovou cenu. Apetit k akvizicím v rámci energetiky ve středoevropském regionu dalšího zájemce o aktiva Vattenfall, kterým je konsorcium PPF a EPH, považujeme za větší, než u ČEZu,“ uvedl analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.