Hejtman Jiří Štěpán (zleva) a premiér Bohuslav Sobotka u stavby dálnice D11 v...

Hejtman Jiří Štěpán (zleva) a premiér Bohuslav Sobotka u stavby dálnice D11 v Hradci Králové (16.6.2017). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Dostavba D11 v ohrožení. Povolení blokují Děti Země i majitelky pozemků

  • 490
Několikaměsíční zpoždění může nabrat pokračování dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic. Děti Země a majitelky pozemků napadly stavební povolení a ministerstvo dopravy musí řešit jimi podaný rozklad.

Děti Země a majitelky pozemků napadají stavební povolení na první úsek z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Ředitelství silnic a dálnic přitom podle plánu na svých stránkách počítá s tím, že úsek začne stavět už letos v září.

Rozklad přichází v době, kdy Děti Země po dlouhé době uspěly s podanými protesty proti novým dálnicím. Ministerstvo dopravy uznalo jejich argumentaci a v rozkladovém řízení zrušilo povolení pro stavbu obchvatu Frýdku-Místku.

„Jedná se o účelové zdržení zahájení realizace takto významné stavby, protože námitky nejsou zaměřeny konkrétně na některá stanoviska, nýbrž na všechna, z nichž řada je pouze formálních, nikterak ovlivňující realizaci stavby. Bohužel tímto obstrukčním jednáním ze strany sdružení Děti Země může dojít k zásadnímu zpoždění realizace celé stavby dálnice,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Děti Země v rozkladu napadají třeba velmi obecné podmínky stavebního povolení, například na minimalizaci hluku. Současně požadují zrušení některých závazných stanovisek organizací, například Krajské hygienické stanice z roku 2013.

Podmínku hradeckého magistrátu, aby kácení probíhalo „zejména v době vegetačního klidu dřevin“, považují pak Děti Země za bizarní. „Měla by být buď vyškrtnuta, nebo, což Děti Země doporučují, změněna a upřesněna. Z podmínky totiž vyplývá, že kácení dřevin může probíhat prakticky kdykoliv,“ rozporuje organizace pojem „zejména“.

Další rozklad podaly i majitelky pozemků pod budoucí dálnicí. Podobně jako farmářku Ludmilu Havránkovou u zatím posledního úseku dálnice D11 je zastupuje právník Pavel Černohous. Stěžují si v něm, že stát s nimi vůbec nejednal. Stavba byla povolena i na pozemku v jejich vlastnictví.

„Stát (prostřednictvím ŘSD jako stavebníka) s námi nikdy nejednal o získání práv k tomuto pozemku — práva k pozemku nikdy neměl a ani nemá. Do spisu proto nemohl založit ‚doklad o právu‘ k tomuto pozemku. Vydané stavební povolení je proto nezákonné,“ uvádí v rozkladu.

Majitelky si navíc stěžují na to, že jim ŘSD oznámilo zahájení řízení veřejnou vyhláškou, které podle nich většina účastníků řízení nesleduje. „Spolu s tím, že s námi nebylo jednáno ani soukromoprávně to vyvolává dojem, že stát má zájem dát sám sobě stavební povolení za zády vlastníků pozemků, na kterých přitom hodlá stavět,“ tvrdí v rozkladu.