Další fotbalový boss se ''potápí''

P r a h a - Místopředseda fotbalového svazu a šéf prvoligového klubu FC Drnovice Jan Gottvald má vážné potíže kvůli neplacení dluhů. Soud pravé ruce Františka Chvalovského již obstavil jmění firmy, kterou vlastní. Navíc jemu i jeho ženě hrozí, že v exekuci přijdou o osobní majetek. Tento krok se oddálil jen kvůli tomu, že se do soupisu jeho vlastnictví dostala také nemovitost, kterou Gottvald již nevlastní. Kvůli této chybě se bude muset exekuční řízení opakovat.

Gottvaldovy potíže souvisí s obchodními aktivitami jeho firmy Gotex s bývalým šéfem dnes již zkrachovalého impéria Chemapol Group Václavem Junkem.

Gotex si půjčil v květnu roku 1997 od firmy Chemapol Group 52 milionů korun a úvěr zajistil směnkou na 130 milionů korun. Tu zaručil Gottvald osobním majetkem.

Protože úvěr ve stanovené týdenní lhůtě Gotex nesplatil, Chemapol dal věc k soudu a požádal o proplacení směnky. Soud již v roce 1997 vydal platební rozkaz a Gottvald se proti němu nikdy neodvolal. Protože však Gotex nemá dostatečné jmění, požádal Chemapol později o exekuci Gottvaldova majetku. Vyškovský soudce Karel Menšík - mimochodem strýc člena představenstva klubu FC Drnovice - ji nařídil loni, ale odvolací soud musel rozsudek kvůli formální chybě zrušit.

Gottvald má nyní již jen jedinou šanci, jak se vyhnout soudní dražbě svého majetku. Jeho právní zástupce František Gebauer loni požádal o obnovu soudního řízení o platebním rozkazu. Soud první i druhé instance to odmítl, a nyní se musí Gottvald spoléhat jen na Nejvyšší soud, který bude věc projednávat v mimořádném dovolacím řízení.

"My jsme o obnovu řízení požádali proto, že se domníváme, že směnka odporuje dobrým mravům. Půjčka totiž zněla na 52 milionů korun, zatímco směnka byla vystavena na částku 130,8 milionu," říká František Gebauer.

Skutečnost, že směnku podepsal, však Gottvald potvrzuje.

"Úvěr jsem nesplatil, protože jsem v té době neměl peníze, dlužily mi jiné firmy. Ale 130 milionů platit nehodlám a ani nevím, kde bych ty peníze vzal. Jsem ochoten se domluvit na splátkovém kalendáři na původní půjčku, nyní mám k zaplacení asi 40 milionů korun. O to mi jde, abych platil původní dluh a ne směnku," uvedl Gottvald. Proč se tedy vůči směnečnému platebnímu rozkazu před čtyřmi lety neodvolal, ovšem nedokáže vysvětlit.

"Byli jsme s Václavem Junkem kamarádi a on mi tvrdil, že se nějak dohodneme o původní půjčce. Já mu věřil a on mě podtrhnul. Nedovolím, aby mi někdo sahal na soukromý majetek, to se raději půjdu zastřelit. Chci se o svém dluhu domluvit," říká Gottvald, který v této souvislosti na Junka loni podal trestní oznámení s tím, že jej někdejší šéf Chemapolu uvedl v omyl. "Proto soud připustil dovolání jako mimořádný opravný prostředek," dodává Gebauer.

Obchodní právníci však hodnotí šance místopředsedy fotbalového svazu ve sporu jako minimální.

"Směnečný vztah je u soudu velmi těžce zpochybnitelný. Navíc Chemapol Group je v konkursu a správce nemůže žádat splacení jen původní půjčky. Mohli by jej totiž napadnout věřitelé, že nevymáhá jejich prostředky," říká Radek Pokorný, advokát, specializující se na obchodní právo.

Mluvčí konkursního správce Jaroslav Hudec potvrdil, že firma požaduje splacení celého dluhu uvedeného na směnce.

Ani případná exekuce majetku však nemusí pro Chemapol znamenat, že dostane všechny peníze zpět. Jediným majetkem firmy Gotex je podle Gottvalda firemní sídlo za 260 milionů korun, které má však v zástavě hypoteční banka.

Gottvald rovněž přiznal, že již nevlastní drnovický prvoligový klub, který před několika měsíci koupil.

"Připravuje se jeho prodej do zahraničí a v rámci toho jsem jej jako mezistupeň převedl na jinou osobu," uvedl Gottvald.

Šancí na uspokojení pohledávky by tedy byl prodej nemovitostí, které na Vyškovsku vlastní jeho rodina. Jejich hodnotu však soud ještě neurčil.

Chemapol Group vymáhá od Gotexu i další směnku za 70 milionů korun. Vtomto sporu již rovněž odvolací soud vydal platební rozkaz.

"My budeme žádat i v tomto případě exekuci," sdělil Jaroslav Hudec.

Gottvald tvrdí, že si nepamatuje, zda tuto směnku podepsal. "Tuto směnku šetří policie. Ta zjišťuje, zda na ní není falzifikován podpis," uvedl právní zástupce Gottvalda Gebauer.

Vztah Gottvadla s Junkem prošel mnoha zvraty. Šéf drnovického klubu získal nejprve Chemapol jako sponzora pro svůj fotbalový klub a v roce 1995 mu jej prodal.

Chemapol postavil v Drnovicích nový stadion za několik desítek milionů korun a Gottvald ještě nějaký čas působil jako šéf klubu. Později musel odejít. "Bral jsem to jako křivdu, ale nakonec jsem se s tím smířil," říká Gottvald. Chemapol na začátku roku 1999 zkrachoval a loni jej ještě v tomtéž roce silně zadlužený klub prodal podnikateli Pavlu Peterovi za několik milionů korun. Gottvald se posléze do Drnovic vrátil a dluhy klubu vyrovnal.