Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě

Když firma Talwin začala fotovoltaickou elektrárnu v červenci 2010 v Moldavě stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a její stavební povolení bylo vydané v rozporu se zákonem. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Další problém kmotra Nováka. Hrozí, že bude muset zbourat elektrárnu

  • 360
Do případu kontroverzní fotovoltaické elektrárny v Moldavě na Teplicku, proti níž bojuje řada místních obyvatel, se vložil i ombudsman Pavel Varvařovský. Podal žalobu na Městský úřad v Duchcově za to, že stavbu elektrárny povolil v rozporu se zákonem.

Díky povolení ji pak vybudovala firma Talwin, kterou z poloviny vlastní někdejší šedá eminence ODS Alexandr Novák. Toho krajský soud nedávno pravomocně poslal na čtyři roky do vězení za braní úplatků (více o rozsudku zde).

MF DNES má žalobu k dispozici. Ombudsman žádá, aby ústecký krajský soud elektrárně zrušil stavební povolení a kolaudaci. "Smyslem žaloby je dosáhnout nápravy v rozhodování dotyčného úřadu," vysvětlila smysl žaloby zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová.

Varvařovský žalobu opírá o několik bodů, z nich lze za nejdůležitější považovat ten, že stavební odbor duchcovského úřadu udělil stavbě povolení v rozporu se zákonem, protože Moldava neměla (a dodnes stále nemá) územní plán.

"Závažné pochybení žalovaného spočívá v nerespektování stavebního zákona, neboť stavba byla povolena v nezastavěném území," stojí dále v žalobě ombudsmana.

Tajemnice duchcovského úřadu Renata Kounovská žalobu blíže nekomentovala. "V současné době bohužel nemám žádnou oficiální informaci o podané žalobě ani o obsahu žaloby," sdělila v pátek Kounovská.

Žalobu přivítalo sdružení Přátelé zeleného údolí Muldy, které na problematické postupy při povolování elektrárny soustavně upozorňuje. "Konečně se úřady rozhýbaly. Musí být jasné, že když úřady udělají chybu, že ji musí napravit," uvedla za sdružení Ivana Ježková.

Vedle bourání hrozí za elektrárnu i milionová pokuta

Pokud teď žalobě soud vyhoví a zruší povolení i zkolaudování stavby, otevírá se cesta, k tomu aby ji úřady nechaly odstranit. Je tedy možné, že se elektrárna bude muset zbourat.

Elektrárna v Moldavě

Když firma Talwin začala elektrárnu v červenci 2010 stavět, neměla tři výjimky z ochrany životního prostředí a stavební povolení tak bylo nezákonné. Kvůli tomu jí ČIŽP stavět zakázala. Firma to ovšem nerespektovala a dostala pokutu 60 tisíc. Výjimky si opatřila zpětně, přičemž jedna už je dnes zrušená. Kolaudace proběhla v červnu 2011, kromě Alexandra Nováka byl ve společnosti Talwin zainteresován i starosta Moldavy Jaroslav Pok.

A to není vše. Kontroverzní stavbou se navíc zabývá i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), která už během budování elektrárny vydala předběžné opatření, aby firma Talwin kvůli chybějícím výjimkám výstavbu přerušila. Investor to ale nerespektoval a od ČIŽP dostal pokutu 60 tisíc korun.

Teď přitom firmě hrozí až milionová sankce. ČIŽP už totiž zahájila další řízení. "Za vícečetné nesplnění povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny," uvedl Pavel David z ČIŽP. Rozhodnuto by mělo být v září.

Celý příběh má dohru i v trestněprávní rovině. Před soudem už totiž stojí vedoucí stavebního úřadu v Duchcově Květuše Kvasničková, která stavbu povolila, a spolu s ní je ze zneužití pravomoci veřejného činitele obžalovaná i její zástupkyně Lenka Puschová. Oběma hrozí až tři roky vězení. Obě však na úřadě stále pracují.