Finanční problémy největší české strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka se stupňují.

Finanční problémy největší české strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka se stupňují. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Další problémy s výplatami. Na mzdy si musely půjčit i Vítkovice Power

  • 28
Finanční problémy největší české strojírenské skupiny Vítkovice Jana Světlíka se stupňují. Dceřiná firma Vítkovice Power Engineering (VPE), která čelí insolvenčnímu řízení, si musela půjčit na červencové výplaty.

V Ostravě jde tak po krachující OKD už o druhého velkého zaměstnavatele, který bez půjček není schopen platit zaměstnance. Důlní firma OKD vyplatila části zaměstnanců jen zálohu na mzdy (psali jsme zde), čeká na až 700 milionový úvěr od státní společnosti Prisko, který jí slíbila vláda (více zde).

Světlíkovým Vítkovicím půjčila minulý týden na mzdy Komerční banka (KB). VPE se počátkem týdne octla bez hotovosti, když jí Komerční banka stáhla z účtů 168 milionů korun. Podle banky šlo o „reakci na podstatné porušení smluvních podmínek“ - pokles hodnoty majetku, který má v zástavě.

VPE poté hrozilo, že nebude z čeho zaplatit červencové výplaty. Nakonec se s bankou dohodla na poskytnutí nového úvěru určeného přímo na mzdy.

V bankách roste nervozita. „KB společně s HSBC jsou vysoce znepokojeny vývojem ve společnosti Vítkovice Gearworks,“ napsali bankéři vítkovickým šéfům v dopise, který má MF DNES k dispozici. Finančníci žádají dodatečné zajištění úvěrů.

Už koncem minulého týdne se čtveřice spolupracujících bank - kromě Komerční banky a HSBC k nim patří ještě Česká spořitelna a Commerzbank - s Vítkovicemi dohodly, že dostanou do zástavy akcie, jednotlivé podniky, ochranné známky a další majetek. To vše je podmínkou uzavření závazné tzv. stand still dohody, která Vítkovicím dá čas na finanční stabilizaci. Firmu teď drží nad vodou benevůle bank a příslib z minulého pátku, že zatím nezavřou úvěrové linky.

Návštěva Číňanů

Vítkovice zjevně hledají nové strategické partnery. Ve čtvrtek strojírny navštívili zástupci čínské korporace CEFC, která v České republice investuje do průmyslových aktiv (více čtěte zde). Návštěva se uskutečnila krátce poté, co Číňané dokončili převzetí strojíren Žďas ve Žďáru nad Sázavou.

Podle mluvčí Vítkovic Evy Kijonkové se ale jedná o kooperační spolupráci, nikoliv o kapitálovém propojení. „Zajímali jsme se o další spolupráci a potenciál pro export energetických zařízení. Na čínském trhu jsou široké možnosti uplatnění vítkovické produkce,“ uvedl po schůzce s vítkovickým vedením Jiang Bingsi, šéf evropských aktivit CEFC.