Daňový poradce Michal Hron.

Daňový poradce Michal Hron. | foto: ČTK

Další pracující důchodce vyhrál u soudu spor o slevu na dani

  • 125
Začátkem října vyhrál Michal Hron u krajského soudu svůj spor s finanční správou o slevu na dani za loňský rok. Je to již druhý rozsudek během 14 dní. Až doteď finanční správa odmítala penzistům slevy ve výši 24 840 korun přiznat.

Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem rozhodla ve věci daňového poradce Michala Hrona (63), že mu vrací slevu na dani za rok 2013. Důchodce si přerušil pobírání důchodu na 1. leden 2013, aby dostál platnému zákonu.

„Rozsudek krajského soudu se dá vztáhnout na všechny pracující důchodce, nejen ty, kteří přerušili k 1.1.2013 pobírání důchodu,“ říká Michal Hron. Soud se odvolává na červencové rozhodnutí Ústavního soudu a na dřívější judikaturu Nejvyššího správního soudu ve věci ústavnosti. (čtěte o rozhodnutí Ústavního soudu)

Ministerstvo financí má nyní rozhodnout o tom, jak má daňová správa přistupovat k žádostem pracujících důchodců o vratku daně. Veřejné rozpočty přitom počítaly, že díky zrušení slevy pro penzisty získají 2 miliardy korun navíc.

První rozsudek ve prospěch pracujících důchodců padl v červenci u Ústavního soudu a konstatoval, že odepření slevy na dani jedné skupině poplatníků je protiústavní. Jeho účinnost se ale měla vztahovat jen do budoucna, tedy nejdříve se měla sleva vrátit spolu s daňovými přiznáními 2014.

Už 22. září ale Ústavní soud přišel s dalším rozsudkem - stavební inženýrce v důchodu, Marii Adámkové z Prahy, přiřkl slevu na dani za rok 2013. Přerušený důchod přitom neměla, na soud se obrátila, protože odepření slevy považovala za protiústavní. (více o případu zde)

Po těchto rozsudcích nebude mít finanční správa zřejmě jinou možnost, než uznávat pracujícím důchodcům slevy na dani i zpětně. Čeká se na vyjádření Ministerstva financí, pod které finanční správa spadá. „Doporučuji další kroky, jak se slevy domoci, odložit a určit až na základě oné informace,“ radí Hron. Dalším krokem bude zřejmě podání dodatečného daňového přiznání, ve kterém si pracující důchodci slevu za rok 2013 uplatní.

Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce mělo platit v letech 2013 až 2015, Nečasova vláda ho zavedla jako nástroj úspor. Získat tím chtěla dvě miliardy korun ročně do rozpočtu.

Ze zákona má nárok na daňovou slevu 25 tisíc korun v daném roce každý poplatník, který nepobírá starobní důchod k tomuto dni. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který zrušení slevy prosadil, se počátkem roku 2013 nechal slyšet, že daňová správa nestrpí obcházení zákona a účelové přerušení pobírání důchodu na pár dní za účelem získání slevy. (Kalousek: Z důchodců, kteří si přerušili výplatu penzí, je mi ouzko)

Už v létě, krátce před svým pádem, ale vláda začala mluvit o tom, že slevu pro pracující důchodce do zákona vrátí. Vláda Bohuslava Sobotky v zákoně o daních s příjmů (právě prochází Senátem) slevu důchodcům vrací s platností od 1.1.2015. Soudy nicméně důchodcům přiřkly slevu i na zbývající roky - 2013 a 2014.