Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: NWR

NWR stupňuje nátlak na vládu: Rozhodněte do pátku, jinak OKD padne

  • 136
Investiční fondy, které ovládají skrze mateřskou společnost NWR těžařskou firmu OKD, stupňují svůj nátlak. Vysílají stále jasnější signály o tom, že nezačne-li s nimi stát spolupracovat na záchraně zadluženého těžebního holdingu, nechají firmu s deseti tisíci zaměstnanci zkrachovat. Ministr průmyslu Jan Mládek to označil za brutální nátlak.

Naposledy ve čtvrtek investoři vládě nabídli k prodeji OKD očištěnou od dluhu vůči bondholderům, a to za 120 milionů eur, tedy asi 3,2 miliardy korun (více jsme psali zde). Tato nabídka byla podobná podmínkám reorganizace, kterou Ad Hoc Group (AHG), nový majitel NWR, představila již v březnu.

Vláda na návrh podle mluvčího AHG Romana Paříka zatím nereagovala. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v reakci na nabídku pro ČTK o víkendu řekl, že pro vládu není zajímavé si koupit bezcenné akcie firmy za 120 milionů eur. „To bychom byli pitomci, upřímně řečeno,“ uvedl.

V této situaci začala AHG stupňovat nátlak a připomínat termín konce dubna, který dříve dala vládě na konečné - závazné - rozhodnutí o formě spolupráce. Ačkoli v minulosti několikrát AHG posunula termín k nezávazné dohodě (která stále neexistuje) od finálního deadlinu podle prohlášení z pondělka ustupovat nehodlá.

„Investoři jsou si vědomi, že členové vedení společností NWR a OKD dnes zasílají vládě dopis, v němž vysvětlují, že nebude-li nalezeno společné řešení během tohoto týdne, budou muset kvůli úsporám a zachování zbývající likvidity přijmout závažná rozhodnutí,“ uvádí mluvčí AHG Roman Pařík.

Brutální nátlak, vydírání, reagují ministři

AHG to neříká přímo, ale fakticky hrozí bankrotem OKD. Česká těžební firma je aktuálně financována prostřednictvím NWR, která jí může přiškrtit penězovod a tím ji fakticky poslat do insolvence. Případně mohou investoři poslat insolvenční návrh přímo na mateřskou, v Londýně registrovanou NWR.

Ministr Mládek pro ČTK označil tento způsob jednání za „brutální nátlak majitelů nebonitních akcií“. „Je zcela ve stylu, který předvádějí poslední měsíc,“ řekl. Na dotaz, zda je pravděpodobné, že stát se s AHG do pátku domluví, uvedl, že při přístupu, který skupina má, to bude obtížné.

AHG také potvrdila, že se se v pondělí uskuteční schůzka zástupců vlády s vedením OKD. Zde budou mít ministři podle Paříka možnost se ptát na cokoli. Mládek se však jednání nezůčastní, pracovně je nyní v Egyptě a Jordánsku.

Ministr financí Andrej Babiš ČTK řekl, že stát není připraven vstoupit do OKD ve stavu, v jakém firma je. Termín daný AHG považuje za vydírání, ultimáta jsou dle něj nepřijatelná. „Není možné, aby nám někdo dával ultimáta, hlavně ne následníci vlastníků OKD,“ uvedl Babiš. „Firma (OKD) byla totálně vytunelovaná po všech stránkách. Peníze, majetky, byty, vlečky, vagony, všechno je pryč,“ dodal.

Možnosti: Spolupráce, odkup, insolvence i znárodnění

Vláda kromě možnosti spolupráce se stávajícími akcionáři NWR operuje také s možnostmi zestátnění těžařské firmy nebo účasti na insolvenci.

„Nejlepší variantou je pro nás funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou nic, odejdou a už se nikdy nevrátí. Oni dovedli společnost do stavu, v jakém dnes je. Je to asi varianta v našem právním státě nemožná. Přesto jsme na ni připraveni,“ popsal možnost ministr financí Andrej Babiš.

Prezident Zeman se potom nechal slyšet, že nejlepším řešením by podle něj bylo firmu znárodnit. Tedy speciálním zákonem ji de facto stávajícím majitelům násilně odebrat (více jsme psali zde).

Tyto scénáře ale investoři zpochybňují. „Pokud nastane insolvence, česká vláda nás z toho nebude moci vynechat, přesto s námi bude muset jednat,“ upozorňuje Pařík s tím, že ani zákon o znárodnění nepovažuje za řešení.

Skupina AHG sdružuje investiční fondy, jež se po převedení akcií Zdeňka Bakaly a Petera Kadáse staly majoritním majitelem NWR a tím pádem i jejich dceřiné firmy OKD (více o transakci jsme psali zde).