Novelu zákona využila každá dvacátá obec, další o zvýšení daně z nemovitostí uvažují. Ilustrační foto

Novelu zákona využila každá dvacátá obec, další o zvýšení daně z nemovitostí uvažují. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Daň z domů vzrostla až pětinásobně, vlastníci jsou v šoku

  • 606
Na finančních úřadech se den co den objevují rozhořčení lidé se složenkou na zaplacení daně z nemovitosti v ruce. Suma na růžovém lístku je totiž někde ve srovnání s loňskem několikanásobná. Novela zákona totiž umožnila obcím zvednout základní sazbu například až na pětinásobek.

Využila toho asi každá dvacátá obec. Včetně několika krajských měst. A další o zvýšení uvažují pro příští rok.

Například v Hradci Králové nebo v Ústí nad Labem lidé za vlastnictví domu nebo parcely zaplatí mnohem více než v Praze. V hlavním městě se za metr čtvereční jednopodlažního domu platí 4,50, v Ústí je to 10,50 Kč. Loni to bylo třikrát méně.

"Lidé si chodí stěžovat a nechápavě se ptají, proč je na složence tak strašné číslo," popisuje situaci mluvčí ústeckého finančního ředitelství Jiří Kotous.

Minimálně dvojnásobnou daň budou letos platit majitelé domů v každé dvacáté obci v zemi. Na deseti místech dokonce stoupla sazba pětinásobně, ale většinou jde o malé vesnice, kde je základní sazba tak nízká, že lidé připlatí většinou za nemovitost jen pár set korun.

Ve velkých městech znamená i dvojnásobné zdražení nárůst rodinných výdajů v řádu tisíců.

Další zvyšování zbrzdí volby

Většina měst a vesnic, kde sazba vzrostla, obhajuje vyšší daň výhodami, které přinesou. "Místním lidem jsme to vždycky schopni vrátit například investicemi do infrastruktury," hájí dvojnásobné navýšení daně starosta Rokycan Karel Ferschman.

V Dukovanech na Jihlavsku, kde vzrostla daň na pětinásobek, dokonce dostanou lidé většinu peněz zpátky. "Formou příspěvku na údržbu nemovitostí jim přímo vrátíme čtyři pětiny vybrané daně," uvedl starosta obce Miloš Kudera.

Proč tedy vůbec obec daň zvyšovala? "Kvůli jaderné elektrárně. Díky vyšší sazbě dostaneme odhadem pět až šest milionů korun navíc," libuje si Kudera.

Zatímco letos čekal "složenkový" šok jen zlomek obyvatel v zemi, příští rok by jich mohlo být mnohem víc. Daň z nemovitosti je totiž příjmem obecních pokladen. A ty budou podle odhadů ministerstva financí letos chudší minimálně o osm procent příjmů z daní, které přerozděluje stát.

Nižší příjmy dokonce v úterý vyprovokovaly malé obce k protestu proti způsobu přerozdělování daní, který podle nich protežuje velká města.

Ministr financí Eduard Janota připustil, že malé obce jsou prokazatelně bity na financování služeb, které vykonávají pro stát – jde například o dopravní značení nebo stavební řízení. V příštích dvou letech jim proto chce poslat dotaci celkem ve výši čtyř miliard korun.

Řada starostů opatrně přiznává, že o zvýšení daně z nemovitosti budou uvažovat. Aby mohli vyšší daň vybrat příští rok, musí zastupitelé schválit upravenou vyhlášku už do srpna.

Právě termín platby příští rok v květnu možná řadu majitelů domů od placení vyšší daně zachrání. Bude totiž pár měsíců před komunálními volbami a politici se bojí voliče naštvat.