Podle nového návrhu by mělo odpadnout zbytečné papírování. Ilustrační foto

Podle nového návrhu by mělo odpadnout zbytečné papírování. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Daně se budou přiznávat přes počítač

  • 40
Půl milionu malých i velkých podnikatelů, ale i některé zaměstnance čekají velké změny. Ministerstvo financí chystá návrh, podle kterého by měli všichni podnikatelé platící daň z přidané hodnoty podávat daňová přiznání povinně elektronicky. To samé má platit i u lidí, kteří využívají daňového poradce.

Daň z přidané hodnoty (DPH) dnes musí platit podnikatelé s tržbami nad milion korun ročně. Takových je na půl milionu.

"Když už někdo platí DPH, tak má přístup k internetu," říká náměstkyně ministra financí přes daně Dana Trezziová.

Odpadne běhání na finanční úřady, papírová daňová přiznání postupně zmizí.

Kromě počítače s internetem však bude třeba i elektronický podpis, který poplatníka identifikuje. Ten nejlevnější - na rok - dnes stojí na České poště 190 korun.

"Když by to bylo dáno takto natvrdo, mohl by to být problém," říká šéf Sdružení drobných podnikatelů Bedřich Danda. Podle něj je zatím počítačová gramotnost nízká, podnikatelé by proto měli mít alespoň na čas možnost volby.

Ministerstvo financí počítá s tím, že změny by se zaváděly postupně v letech 2006 až 2007. Návrhy se musí ještě dopracovat, schválit je musí vláda a poslanci, podnikatelům musí být dán čas na přípravu.

Povinné přiznání k dani z přidané hodnoty je jen jedním z kroků na cestě k méně papírování a rychlejší a snadnější komunikaci s finančními úředníky. Postupně chce ministerstvo zavést také povinnost podat přiznání přes počítač u daní z příjmu firem.

Tady by byly podmínky mírnější. Jako poslední by se museli počítačem vybavit drobní živnostníci a zaměstnanci. Pro ně by elektronické přiznání bylo povinné, jen využívají-li daňového poradce.

Zatím většina lidí platí daně prostřednictvím firem, zaměstnavatelé za ně vyplňují a posílají daňová přiznání. To se však postupně mění, protože platit daně sám musí člověk s hypotékou, od příštího roku i manželé s dětmi, pokud chtějí využít společného zdanění.

Úředníci proto vymýšlejí, co s povinnými přílohami, jako je potvrzení o příjmu od zaměstnavatele či od banky o úrocích. Ty se dnes musí nosit na úřad papírově.

"Potvrzení o příjmu by měli zaměstnavatelé sami posílat na finanční úřad elektronicky," představuje Trezziová další možný vývoj.

Ještě dříve než zavedou povinnosti, chtějí úředníci podnikatelům placení daní trochu zpříjemnit. A to tak, aby se veškerá komunikace s výběrčími daní mohla odehrávat přes počítač. Ministerstvo financí chce zřídit takzvaný daňový portál, což je obdoba internetového bankovnictví.

"Podnikatelé budou moci přes heslo nahlížet na svůj daňový účet, kde se dozvědí, kdy mají platit zálohy, jestli mají přeplatek či nedoplatek a podobně," popisuje Trezziová.

Podnikatelé by ušetřili běhání na úřad a za telefon. A peníze by uspořil i stát. Jen na poštovném za dopisy s modrým pruhem dají výběrčí daní ročně 150 milionů korun.

Zřízení daňového webu přijde zhruba na sedmdesát milionů korun. Ministerstvo financí doufá, že část peněz získá z fondů Evropské unie.

Pro ty, kdo budou muset povinně využívat internet, navíc chystají úředníci "bonbonek".

"Buď bychom jim dovolili podat daňové přiznání o měsíc později, nebo by měli nižší penále," dodává Trezziová. Ve hře je i zvláštní odpočet ze základu daně.

Díky menšímu papírování bude třeba i méně berních úředníků. Ty však ministerstvo nepropustí, chce je přesunout na kontroly.