K nejoblíbenějším daňovým rájům patří Nizozemsko. Ilustrační foto

K nejoblíbenějším daňovým rájům patří Nizozemsko. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Daňové ráje stále lákají české firmy

  • 6
Zájem českých firem přesunout své sídlo do daňových rájů pokračuje. Děje se tak i přesto, že daňové zatížení v České republice klesá. Jak dnes uvedla Česká kapitálová informační agentura, v roce 2008 se počet vlastníků českých firem, kteří pocházejí ze zemí považovaných za daňové ráje, zvýšil o devět procent na 8 990.

Mezi nejatraktivnější země patří Nizozemsko, Kypr nebo Lucembursko.

Zájem majitelů firem o daňové ráje v druhé polovině roku zbrzdila finanční krize. "Podnikatelé zřejmě začali mít jiné starosti než optimalizovat daňovou zátěž," uvedla analytička agentury ČEKIA Petra Štěpánová.

K přesunu do zahraničí nemusí majitele vést pouze daňové důvody. "Nejde jen o nižší daně, ale také o skrytí vlastnictví a tím i ochranu majetku, stejně jako přívětivější podnikatelské prostředí nebo možnost neposkytovat o svých firmách a financích prakticky žádné informace," vysvětlila Štěpánová.

Číslo uveřejněné dnes agenturou ČEKIA je ale jen špičkou ledovce. ČEKIA čerpá výhradně z veřejně dostupných zdrojů, které nezahrnují firmy založené v daňových rájích.

V České republice představuje počet firem se sídlem v daňovém ráji tři procenta z celkového počtu 313 000 společností. Přesun firem do zahraničí ale zdaleka není trendem jen u nás.

Seznam daňových rájů se možná rozšíří

Francouzský list La Tribune dnes uvedl, že Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se chystá seznam daňových rájů rozšířit například o Švýcarsko, Lucembursko, Rakousko, Singapur nebo Hongkong. OECD to ale popírá.

Podle listu vybrala OECD z 84 zkoumaných zemí a oblastí asi 30 nových, které hodlá zařadit na "černou listinu". Seznam se ale ještě může změnit do 2. dubna, kdy se má konat vrcholná schůzka skupiny nejvýznamnějších rozvojových a rozvinutých zemí G20.

Podle mluvčího OECD organizace pouze odpověděla na dotazy některých členů skupiny G20. Ta se teď musí rozhodnout, jak s informacemi naloží. Podle La Tribune budou členové G20 jednat o tom, zda seznam zveřejnit, či nikoli. Na zveřejnění trvá Francie a Německo. Obě země minulý týden navrhly nová opatření proti daňovým rájům.

,