Daňové ráje už nebudou rájem zločinců

Představitelé zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a tzv. daňových rájů se dohodli na podmínkách spolupráce. Společná pracovní skupina bude hledat cesty, jak reformovat finanční a firemní režimy v zemích, kam kvůli daňovým výhodám směřují podezřelé peníze. Dohody bylo dosaženo po dvou dnech jednání na karibském ostrově Barbados. Bohatě země musely ze svých požadavků ustoupit. Malá finanční centra obvinila OECD ze snahy o zasahování do vnitřních záležitostí a diktování daňové politiky.

Obě strany se shodly na potřebě posílení transparentnosti podnikání v zahraničních finančních centrech a nutnosti ukončit zde diskriminační praktiky.

Vyspělé země požadují, aby více než třicítka zemí z černé listiny OECD se reformami svých daňových režimů a finančních systémů zasadila o potlačení mezinárodních daňových úniků a praní špinavých peněz.

Malé země z Latinské Ameriky, Asie, Tichomoří i z Evropy to však považují za nátlak z pozice síly a bojí se, že navrhované změny by zničily jejich ekonomiky, založené do velké míry právě na finančních službách pro cizince.

OECD chce, aby daňové ráje, kde je podle odhadu USA ukryto před daňovými úřady vyspělých zemí zhruba pět biliónů dolarů, změnily zákony o bankovním tajemství a přijaly další opatření, která sejmou roušku tajemství, lákající do nich podezřelé peníze.

Požaduje zvýšení transparentnosti zdejších benevolentních režimů pro zakládání firem, předávání informací daňovým úřadům v zemích bydliště a zrušení praxe, kdy cizinci mají privilegia, která místním občanům nejsou dostupná.

OECD v červnu jednostranně vydala seznam 35 jurisdikcí, které označila za "daňové ráje", provozující "škodlivé daňové praktiky" a nabízející co nejpříznivější daňové předpisy ve snaze přitáhnout na své území investory, kteří přitom v těchto zemích neprovozují žádnou aktivitu.

Dala přitom uvedeným zemím ultimátum do letošního července s tím, že pokud se s ní nedohodnou na spolupráci, použije proti nim klub bohatých zemí trestní opatření. Do pěti let by přitom podle OECD měly tyto země reformy dokončit.

Postižené země obvinily OECD z útoku na samotnou jejich suverenitu a právo určovat si vlastní zákony a nařkly je z diskriminace a hrozeb finančního protekcionismu.

Žádaly, aby bylo k řešení sporu založeno fórum na mnohostranném základě a chtěly, aby se začalo s čistým stolem a zrušily se jednostranně termíny OECD. Pro tyto požadavky skupina našla podporu Světové banky.

Skupina obviněných zemí rovněž poukázala na to, že země OECD používají dvojí metr. Mnohé země OECD (např. Francie, Kanada, Irsko nebo Portugalsko) mají ve svých daňových systémech rysy, kvůli nimž by mohly být rovněž označeny za daňové ráje, používající "škodlivých daňových praktik".

Právě na přesné definici těchto škodlivých praktik se má také dohodnout vytvořená pracovní skupina.

Ostrůvek Jersey, patřící k Velké Birtánii, je daňovým rájem. Tlak Evropské unie na Velkou Británii ohledně jednotných daní ale donutil Jersey k žádosti o odtržení se od britské koruny. (28.8.2000)