Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Předvolební vládní sliby připraví rozpočet o sedm miliard

  • 112
Poslanci ve středu schválili řadu daňových změn. V prvním roce vláda mírně uleví rodičům, penzistům a nemocným. Příští rok bude pokračovat ve slevách na děti a soustředí se na přísnější kontroly. Změny v daních mají potěšit zejména nejslabší příjmové skupiny. Vláda tímto způsobem přerozdělí sedm miliard korun. Čeho se změny týkají?

1 Daňové slevy na děti

U rodin s jedním dítětem se nic nemění, rodina se dvěma dětmi si příští rok polepší o 2 400 Kč ročně, se třemi o 6 000 Kč ročně. V dalších letech slíbila vláda rodičům další přilepšení o jednu až tři stovky měsíčně, zatím jde však jen o slib.

Strop na daňový bonus se nemění – až 60 300 korun ročně může získat rodič od státu, pokud sleva na děti převyšuje jeho daňovou povinnost. Stát každoročně uleví rodičům na daních více než 12 miliardami korun, příští rok to bude díky navýšení ještě o 1,3 miliardy korun víc.

2 Důchodci dostanou slevu na dani

Důchodcům se od 1. ledna 2015 vrací základní sleva na dani. Tuto slevu už důchodcům nicméně vrátil pro rok 2014 Ústavní soud svým nedávným nálezem. Vrací se však také daň pro důchodce s vysokými celkovými příjmy, která platila do roku 2012. Penzista s příjmy nad 840 tisíc korun ročně bude muset zdanit celý důchod. Od ledna se také mění valorizační vzorec, přidávání bude štědřejší než původně schválila Nečasova vláda.

3 Třetí sazba DPH 10 % na knihy, sunar a léky

Poprvé bude mít Česko tři sazby DPH – dvě snížené (10 % a 15 %) a základní (21 %). O nejvíc peněz z výběru daní stát přijde na lécích (3,8 miliardy). Nejvíc tím odlehčí zdravotním pojišťovnám, které proplácejí regulované léky a samy hospodaří s veřejnými penězi. Na knihách se výběr zkrátí o půl miliardy, na dětské výživě o 100 milionů. Daňová správa si teď musí pohlídat, že obchodníci uplatňují novou sazbu správně.

„Do položky knihy nespadají noviny a časopisy. 10% sazba se bude uplatňovat jen na knihy, obrázkové knihy pro děti a hudebniny (s podílem reklamní plochy pod 50 %),“ vysvětluje daňový poradce Petr Frisch z Pro Factum Consulting. Pod nenahraditelnou dětskou výživu lze zahrnout jen potraviny pro kojence a malé děti, tedy náhražku mateřského mléka včetně přípravků na bázi sóji. Přesnídávky v ní nebudou.

Jestli tento krok přinese snížení cen v obchodech, není jisté. „Nelze očekávat markantní zlevňování. Pro podnikatele bude zavedení další sazby DPH znamenat nejen fyzické změny v podobě nových cenovek, ale i zásah do účetních systémů a v podstatě i do obchodních modelů,“ myslí si Martin Diviš z PwC.

„Snížená sazba DPH se v případě, že naši dodavatelé nezdraží vstupy, promítne v nižší ceně položek, kterých se dotýká, tedy léků a výživ pro kojence,“ říká Michal Petrov, mluvčí sítě lékáren Dr. Max. „Vítáme snížení DPH na uvedené produkty a tomuto rozhodnutí přizpůsobíme také ceny zboží v našich prodejnách,“ říká Judita Urbánková z maloobchodního řetězce Albert.

Zákazníci pochopitelně jakékoliv zlevnění vítají. „Každá koruna dobrá, lepší něco než nic. Za peníze, které člověku zbudou z důchodu, toho moc nekoupíte,“ dokresluje penzistka Jaroslava Marková z Roudnice nad Labem.

4 Zpřísnění paušálů pro OSVČ

Používání výdajových paušálů, které usnadňují výpočet daně z příjmů, nebude tak výhodné – loni se podmínky zpřísnily pronajímatelům nemovitostí, advokátům, lékařům či daňovým poradcům, od příštího roku úplně všem.

„Podnikatel si může paušální výdaje uplatnit maximálně z částky dva miliony korun. Případně má vždy možnost uplatnit výdaje vynaložené ve skutečné výši,“ říká Tomáš Hunal, odborník na přímé daně z poradenské společnosti PwC ČR. Všechny OSVČ od loňského zdaňovacího období nesmějí uplatnit slevu na děti (letos 13 404 Kč ročně) a slevu na manžela, manželku bez příjmů (24 840 Kč). Stát by si díky zpřísnění měl přijít na půl miliardy korun navíc.

Podnikatelům a firmám do budoucna slibuje zavedení elektronické kontroly tržeb a kontrolního hlášení DPH. Nízké odvody živnostníků se mají přiblížit zaměstnancům.

,