Daňoví poplatníci dostávají účty za IPB

  • 2
Sedmnáct měsíců po pádu IPB začal stát přebírat první velkou porci jejích nesplácených a rizikových úvěrů - "černá" aktiva v hodnotě 46 miliard korun. Jaké jsou nejhorší dluhy, které zbyly po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance? Paradoxně i takové, které dlužníci pravidelně splácejí.

To je třeba případ společnosti Slovenské elektrárny, která Československé obchodní bance, jež krachující IPB loni v létě převzala, splácí asi půlmiliardový úvěr.

Přesto je na seznamu nejhorších "černých aktiv IPB". Důvod? Jde o slovenský státní podnik a se Slovenskem ČSOB vede arbitrážní spor.

Banka tak slovenské státní firmy hodnotí jako rizikové klienty. Na seznamu "černých" úvěrů jsou i další pravidelní plátci, které však ČSOB pod svým drobnohledem považuje za ne zcela věrohodné, například kvůli nejasným finančním tokům či nezjištěným majitelům. Z celkové šestačtyřicetimiliardové porce rizikových aktiv, které Konsolidační agentura začala v minulém týdnu od ČSOB přebírat, jde o částku asi dvou miliard korun.

Konsolidační agentura zatím z "černých úvěrů" převzala první balíček jedenadevadesáti půjček s nominální hodnotou 4,32 miliardy korun, další balík v účetní hodnotě 11 miliard korun má následovat již příští týden. Veškerá "černá aktiva" IPB převezme Konsolidační agentura do konce února příštího roku. Stane se tak součástí její letošní a příští ztráty, kterou zaplatí státní rozpočet - a tedy v konečném důsledku daňoví poplatníci.

Vůbec největším dlužníkem zařazeným na seznam "černých aktiv" je skupina firem kolem zbankrotovaného výrobce obuvi Svit Zlín, která má na seznamu dluh 4,2 miliardy korun. Sama ČSOB však přiznává, že další dluhy, například vůči firmě Obchodní centrum Zlín, má zařazené v "šedé zóně". "Celkem uskupení Svitu dluží IPB zhruba 5,6 miliardy korun," říká konkurzní správce firmy Roman Rais.

Sama IPB přitom podnik od poloviny devadesátých let vlastnila spolu s firmou Zlín Group podnikatele Vlastimila Valenty. S ním se IPB dohodla, že Svit povede. Důvěru bankovních šéfů získal hned prvním krokem - prodal firemní elektrárnu za miliardu korun, které získala věřitelská banka.

"Tím získal důvěru jejího šéfa Jiřího Tesaře. IPB začala firmě nekriticky půjčovat a nahradila úvěry dalších finančních domů. Ne že by se ve velkém kradlo, peníze se většinou prohospodařily, ale až do února 2000 banka vždy znovu půjčila," tvrdí zdroj, obeznámený s případem. Až únorová prověrka zjistila, že návratnost pohledávek je minimální. Ale to už banka směřovala k bankrotu a s ní i někdejší obuvnický kolos.

Katastrofálně dopadli i další velcí dlužníci - skupina ČKD a manažerské firmy Inpro Jiřího Marouška dluží IPB 3,5 miliardy korun. Maroušek z ČKD vysával peníze a je kvůli tomu stíhán, část podniku prošla bankrotem, druhá jde do vyrovnání. Stejnou částku dluží i skupina železáren podnikatele Zdeňka Zemka Z-Group, jež na návrh ČSOB směřuje ke konkurzu. Další velcí dlužníci, jako například Vojenské stavby, byli zase majetkově navázáni na IPB.