Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dávky doplňující životní minimum: úřady pečlivě prověřují žadatele

Příjmy z málo placené práce nebo podpora v nezaměstnanosti, byť doplněná o příspěvky státní sociální podpory, k životu stačit nemusí. Pokud jejich součet nedá ani částku, kterou zákon přisuzuje každému jako takzvané životní minimum, může člověk požádat na obvodním či městském úřadu o další finanční výpomoc. Má šanci získat pravidelnou měsíční podporu, jednorázový příspěvek nebo věcnou dávku. Sociální odbor však nejdříve pečlivě prověří, zda má opravdu na takovou pomoc od státu nárok.

Vedle příjmu žadatele bude úřad zkoumat také jeho možnosti zvýšit vlastním přičiněním finanční situaci rodiny a další majetkové poměry rodiny. Finančním příspěvkem se doplňuje příjem rodiny či jednotlivce do částky,kterou stanovuje vyhláška jako minimálně potřebnou pro život.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí bylo v letošním prvním čtvrtletí evidováno zhruba 108 tisíc sociálně potřebných rodin s nezaopatřeným dítětem a asi 240 tisíc jednotlivců - tento údaj je ke konci minulého roku.

"V některých případech může o dávku požádat i rodina, jejíž příjmy se životnímu minimu vyrovnají nebo ho i mírně překračují, ale například nějakou nenadálou událostí, která znamená velký výdaj, by se její členové dostali do finanční nouze," vysvětluje Marcela Mokošínová z odboru péče o rodinu obvodního úřadu Prahy 7.

Jde o takzvané jednorázové dávky, které se rodinám s dětmi poskytují na mimořádné výdaje. Lze tak získat například příspěvek na letní dětský tábor, vymalování bytu, ale i na koupi nové pračky, i když podle Marcely Mokošínové je takových případů velmi málo.

"Vždy se posuzuje celková finanční situace rodiny,a také výše jejich skutečných odůvodněných nákladů. V úvahu se bere také skutečnost, zda by rodina na danou věc byla schopná z pravidelných příjmů ušetřit," doplňuje Mokošínová.

Daniela Vodičková z oddělení doplňkové péče téhož úřadu dodává, že v případě jednotlivců nezaměstnaných či starých občanů, jsou pravidla podobná. I jednotlivci musí splňovat kritérium takzvané sociální potřebnosti.

Pak jim může úřad přispět na mimořádné náklady,které nejsou schopni uhradit z běžného příjmu.

"Výše této výpomoci nemusí být totožná s hranicí životního minima. Například pokud je takový člověk dlouhodobě umístěn v léčebně a celkové náklady na jeho pobyt jsou 1200 korun, je mu vyplácena tato částka, i když částka životního minima by pro něj byla vyšší," vysvětluje Vodičková.

O příspěvek se žádá na sociálních odborech obecních úřadů. Zájemce musí nejprve vyplnit tiskopis a přinést potřebné dokumenty, kterými doloží všechny své příjmy.

A to potvrzení od zaměstnavatele,nebo v případě nezaměstnaného doklad z pracovního úřadu o tom, že je veden v jeho evidenci.

Dále je třeba uvést všechny zákonné sociální příspěvky a dávky, které už pobírá, případně ostatní příjmy. Úřad chce vidět i doklad potvrzující náklady na bydlení včetně inkasa.

"U lidí bez práce je podmínkou registrace u pracovního úřadu, bez ní příspěvek vyplatit nelze," říká Marcela Mokošínová. Upozorňuje,že pokud žádá o výpomoc rodina, kde jsou oba manželé nezaměstnaní, musí být v evidenci úřadu oba.

"I když si požádá jen manželka, ale její muž nebude u úřadu práce registrován, peníze nedostanou," dodává Mokošínová.

Úřad posuzuje rodinnou situaci

Ve chvíli, kdy má úřad k dispozici potřebné dokumenty,spočítá příjmy a výsledek porovná s částkou životního minima, na kterou má rodina nebo jednotlivec podle zákona nárok. Poté určí sumu, kterou bude žadateli vyplácet.

"Předtím, než peníze nebo jinou pomoc poskytneme, osobně žadatele prověříme - jak žije, jak se stará o děti a podobně. Do rodin s dětmi chodí naše pracovnice na kontrolu jednou za dva až tři měsíce. O pravidelně vyplácenou dávku se totiž musí každé čtvrtletí žádat znovu," říká Marcela Mokošínová.

Jak uvádí, existují případy, kdy se snaží žadatel úřad trochu podvést. "Například matka samoživitelka žádá o příspěvek ve výši několika tisíc korun na dětský tábor. Na návštěvě ale zjistíme, že má nadstandardně vybavenou domácnost. V takovém případě peníze nedostane," uvádí Mokošínová.

Nebo žije s druhem, který jí přispívá, ve společné domácnosti, ale tvrdí, že tam je jen na návštěvě. "Pravidelnou kontrolou lze lehce zjistit, že se v bytě zdržuje trvale. Takové případy řešíme čestným prohlášením o společném soužití," dodává Mokošínová.

Úřady kontrolují i to, zda si žadatel nějak nepřivydělává, aniž by příjmy přiznal. "Problém bývá na jaře a v létě. Řada lidí z dělnických profesí jde pracovat například jako kopáči či pomocné síly a nám to nesdělí. Pokud takovou věc odhalíme, musí příspěvek vrátit," upozorňuje Mokošínová.

Problém je i s lidmi, kteří si nechávají vyplácet oficiálně minimální mzdu a "černé" peníze na ruku, a od úřadu pak žádají o příspěvek. "Na to je velmi těžké přijít, ale snažíme se zpřísnit kontrolu. Myslím, že by měl být systém vyplácení dávek přísnější. Tak, aby se dostalo jen na potřebné," konstatuje Mokošínová.

Pravidelné finanční příspěvky
nejčastěji pro:
* matky samoživitelky
* rodiny, kde jsou oba manželé nezaměstnaní
* nezaměstnaní jednotlivci
* senioři, kteří žijí sami, mají nízký důchod - například příspěvek na telefon
* lidé, kteří si vyřizují invalidní důchod

Jednorázové finanční příspěvky
nejčastěji pro:
* matky samoživitelky
* sociálně slabé rodiny

například na:

* na dětské tábory, lyžařské výcviky
* potřeby pro děti
* na školní pomůcky
* lůžkoviny
* vymalování bytu
* na nečekané výdaje, které by přivedly rodinu do stavu nouze
* příspěvek na péči o osobu blízkou

Poskytuje se matkám nebo otcům, kteří se starají o těžce a dlouhodobě postižené a nemocné dítě, blízkou osobu převážně nebo úplně bezmocnou a částečně bezmocnou osobu starší 80 let při splnění podmínky, že jde o celodenní péči a příjem pečující osoby nepřesahuje stanovený příjem.

Dávky se vyplácejí z místa trvalého bydliště. Úřad má na vyřízení žádosti podle zákona 30 dní, ovšem podle Marcely Mokošínové lze v naléhavých případech zvládnout požadavek i během tří až čtyř dnů.

Vzhledem k tomu, že je životní minimum nižší než příjem včetně dávek, na další dávky nemá rodina nárok. Vyplaceny mohou být jednorázově v případně mimořádné situace.

* věcné dávky

Mají formu poukázek, které vystavuje úřad, nejčastěji na potraviny. Majitel za ně nakoupí a obchod pak pošle úřadu fakturu. "Touto formou vypomáháme hlavně rodinám, u kterých není jisté, že by za peníze například nekoupily cigarety a alkohol a na děti by nic nezbylo," doplňuje Mokošínová.

Jak a komu se dávky vyplácejí

Rodinám, které jsou již v evidenci úřadu nebo všem, kteří o to požádají a doloží potvrzení o příjmech stejně jako v případě pravidelných dávek. Pokud je příjem nižší než životní minimum, úřad jej dorovná.

Příjmy je třeba doložit každé tři měsíce. Sociální úřad posoudí finanční situaci žadatele a dávku přizná nebo zamítne. Podle Marcely Mokošínové se příspěvky nevztahují na oblečení, protože tyto výdaje jsou již zahrnuty v příspěvku na domácnost. Dávky se obvykle vyplácejí v pokladně úřadu nebo posílají poštou.

"V případě pošty může ale nastat komplikace - příjemce si peníze nevyzvedne a úřad pak nemůže vyplatit další dávku. Proto upřednostňujeme pokladnu," říká Marcela Mokošínová. Člověk, který příspěvek získá, musí obvykle úřadu předložit účtenku o koupi věci či služby, na kterou peníze dostal.

Příspěvky zdravotně postiženým

Velkou skupinou lidí, kteří mohou požádat sociální odbor o příspěvky, jsou zdravotně postižení. V jejich případě se řídí získání peněžní pomoci zejména zdravotním stavem.

Jde například o příspěvek na benzin, na koupi auta, úpravy bytu, opatření zvláštních pomůcek či na dopravu. "I movitý člověk může dostat třeba příspěvek na pořízení vozidla. Ale bude zřejmě o něco menší než maximum, povolené zákonem," říká Daniela Vodičková.

Na které příspěvky mají rodiny nárok, a o které mohou požádat
příklady
A) Matka samoživitelka se čtyřletým dítětem
Příjmy domácnosti:
mzda 3000 čistého
výživné 500
přídavek na dítě 512
sociální příplatek 600
příspěvek na bydlení 773
celkem 5385

Hranice sociální potřebnosti:
matka 2190
dítě 1600
domácnost 2060
celkem 5850

Rozdíl mezi příjmy domácnosti a hranicí sociální potřebnosti je 350 a v takové výši bude rodině vyplácena opakovaná dávka sociální péče

B) Nezaměstnaní manželé se dvěma dětmi 5 a 8 let
Příjmy domácnosti:
podpora v nezaměstnanosti 9000
sociální příplatek 1268
přídavky na děti 1082
příspěvek na bydlení 960
celkem 12 310

Hranice sociální potřebnosti:
rodiče 4380
dítě 5 let 1600
dítě 8 let 1780
domácnost 2560
celkem 10 320

Příjem rodiny přesahuje hranici sociální potřebnosti o 1990 korun, rodina nemá nárok na dávku sociální péče

Poznámka: údaje v korunách

Autor:

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Horkovod dodá Brnu teplo a zbaví ho závislosti na plynu, říká ředitel Tepláren

20. dubna 2024

Premium Projekt horkovodu vedoucího z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna byl po desetiletích přerušení...

Každá pátá firma v Česku je nefunkční. Povinnosti mají stejné jako ty živé

20. dubna 2024

Zombie firmy. I tak se v Česku nazývají společnosti, které jsou zapsané v obchodním rejstříku, ale...

Nejlepší letiště pro rok 2024 má Katar, Ruzyně se do top 100 nedostala

19. dubna 2024

Titul pro nejlepší letiště světa si pro letošní rok odneslo mezinárodní letiště Hamad v katarském...

Britské mléčné farmy chrlí hnůj do řek. Ochránci přírody volají po nápravě

19. dubna 2024

Mléčné farmy ve Spojeném království znečišťují životní prostředí a vylévají velké množství...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...