Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Úřady začnou vyplácet příspěvky na dojíždění, může to být až 3500 korun

  • 36
Mezi tisíci až 3,5 tisíci korunami mohou od dubna získat obyvatelé pěti krajů jako příspěvek na dojíždění za prací. Podpora je určená těm, kteří jsou více než rok bez práce nebo o ní přišli při hromadném propouštění.

Úřady práce v pěti krajích začnou od dubna poskytoval lidem příspěvky na dojíždění za prací v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji. Příspěvek je pro lidi, kteří vydělávají méně, než je průměrná mzda v zemi. Ta loni za první tři čtvrtletí činila 25 903 korun. Dávku člověk dostane tehdy, pokud si najde práci na dobu neurčitou.

Podporu mu úřad vyplatí ale i v případě, že místo bude mít na dobu určitou, a to delší než rok. „Příspěvek nemůže úřad práce poskytnout žadateli, který u nového zaměstnavatele v posledních 24 měsících už pracoval, nebo který bydlí ve stejné obci, jako je místo výkonu práce,“ upřesnila mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Úřady nebudou příspěvek poskytovat na dojíždění za prací do ciziny. Výjimkou je Moravskoslezský kraj.

Peníze dostane žadatel při vzdálenosti od 25 kilometrů

Na dojíždění od deseti do 25 kilometrů by člověk mohl získat 1500 korun měsíčně, na cestu od 25 do 50 kilometrů 2500 korun a na trasu delší než 50 kilometrů 3500 korun. Do vzdálenosti deset kilometrů úřad dávku poskytne jen tehdy, pokud bydliště a místo zaměstnání nespojuje žádná veřejná doprava. Dávka se bude poskytovat maximálně rok.

V žádosti o podporu je nutné uvést datum nástupu do nové práce a adresu pracoviště. Předložit se musí i pracovní smlouva. Když úřad příspěvek přizná, uzavře s žadatelem písemnou dohodu. Pracovník bude každý měsíc dokládat výplatní list. „Částku obdrží až po předložení tohoto dokumentu. Na jeho základě úřad práce prověří nárok na příspěvek za konkrétní měsíc, a to podle docházky do zaměstnání a výše hrubé mzdy,“ uvedla mluvčí. Za dobu nepřítomnosti v práci se dávka nevyplácí.

Příspěvek patří mezi nástroje na podporu zaměstnanosti v Česku. Ministerstvo práce se záměrem zavést tuto dávku seznámilo vládu loni v říjnu. Uvedlo tehdy, že se při přidělení zohlední podíl nezaměstnaných, složení pracovních míst v regionu, počet uchazečů na volné pozice či možnost dopravy do míst, kam bude člověk dojíždět. Podle Beránkové finance poputují ze státního rozpočtu.

,