Deficit se sníží díky konsolidační agentuře

  • 19
Deficit v novém návrhu rozpočtu na příští rok bude nižší o šest miliard oproti verzi, kterou minulý týden zamítla sněmovna. Ministerstvo financí počítá s tím, že schodek dosáhne 46,2 miliardy korun. Snížení je možné díky České konsolidační agentuře, která revidovala odhad své letošní ztráty. "Důvodem je pomalejší než očekávaný převod problematických aktiv bývalé IPB z ČSOB," uvedl mluvčí agentury Jiří Pekárek.

Přepracovaný návrh rozpočtu projedná vláda v pondělí. "Úpravy rozpočtu se týkají jak příjmové, tak výdajové stránky a mají bezprostřední dopad jen na vybrané rozpočtové kapitoly," uvedla mluvčí ministerstva financí Jana Vargová.

Celkové příjmy se zvýší na 705,2 miliardy korun, výdaje plánuje ministerstvo financí ve výši 751,4 miliardy korun. "Deficit státního rozpočtu bude vypořádán vydáním státních dluhopisů do výše 44 miliard a změnou stavů na účtech státních finančních aktiv ve výši 2,2 miliardy korun," uvedla Vargová.

Náměstek ministra financí Eduard Janota ve středu oznámil, že v revidovaném rozpočtu bude deficit nižší dokonce o 7,6 miliardy korun. Nakonec ale došlo na slova jeho šéfa, ministra Jiřího Rusnoka. "Celkový deficit nižší o pět až šest miliard určitě, o víc velmi těžko," prohlásil hned poté, co poslanci návrh smetli ze stolu.

Resort financí se v přepracované verzi ve velké míře přidržel doporučení, která mu sněmovna dala. Úředníci změnili strukturu příjmů, do nichž započítali i část platby ČSOB za aktiva Investiční a Poštovní banky.

O zařazení tohoto příjmu se zřejmě bude diskutovat, protože podle některých kritiků neodpovídá požadavku na zreálnění příjmové stránky rozpočtu. Odhad daňových příjmů zůstal stejný.

Zákonodárci požadovali, aby příjmy z privatizace vláda použila přednostně na úhradu dluhů Konsolidační banky, potažmo České konsolidační agentury. Návrh ale vládě ukládá povinnost ze zmíněných peněz pokrýt pouze schodek na důchodovém účtu.

Na žádost sněmovny ministerstvo financí posílilo kapitolu ministerstva obrany o 700 milionů, vnitra o 300 milionů a zahraničních věcí o 500 milionů korun, kvůli zvýšeným nákladům na bezpečnost.

Přidáno dostal také resort školství, jehož šéf Eduard Zeman slíbil vysokým školám navýšení rozpočtu o dvě miliardy korun. O jednu miliardu se posílí také rozpočet krajů. Naopak šetřit musí Fond národního majetku, který dostane o 1,3 miliardy korun méně.

O osudu opravené verze rozpočtu se bude rozhodovat nejprve na mimořádné schůzi sněmovny v pátek 9. listopadu, kdy se uskuteční první čtení.

Definitivní schvalování rozpočtu bude následovat zřejmě na řádné schůzi sněmovny 18. prosince. Poslanci chtějí rozpočet projednat a schválit ještě do konce letošního roku. Pokud se to nepodaří, přijde na řadu rozpočtové provizorium, které ohrožuje především financování krajů.

Předem odsouzený návrh
Zamítnout vládní předlohu doporučil už minulé úterý zákonodárcům rozpočtový výbor sněmovny. "Rozpočet v této verzi nepodpoříme," řekl poslanec a člen rozpočtového výboru za ODS Martin Kocourek.

Schodek v návrhu dosahoval 52,2 miliardy korun, bez započtení ztráty Konsolidační banky je to deset miliard. Premiér Miloš Zeman však v televizní debatě uvedl, že pokud ODS rozpočet nepodpoří, umí si představit i vyšší schodek hospodaření.

Přes hlasitou kritiku se však zřejmě ODS bude muset s ČSSD později dohodnout. Poslanci obou stran přiznávají, že na ně tlačí kraje, které potřebují peníze, a tedy brzké schválení rozpočtu. "Tlak ve svých regionech cítíme všichni napříč republikou," připustila Kateřina Dostálová z ODS. Někteří poslanci mluví i o silné a mocné lobby hejtmanů a nově vzniklých krajů.

V případě rozpočtového provizoria by se hospodařilo podle modelu z letošního roku a kraje by pak nezískaly potřebné peníze na financování institucí, které přebírají od státní správy.

, ,