Deflaci pozvolna dochází dech

Také čtvrtý měsíc roku se nesl ve znamení poklesu cen. Zboží a služby zahrnuté ve statistickém koši byly v dubnu o desetinu procenta levnější než loni. A to i přes to, že v dubnu zdražil zemní plyn a kvůli sezónním výkyvům v cenách ovoce a zeleniny se zabrzdil i pád cen potravin.

Jen nepatrně zdražily proti uplynulému roku pohonné hmoty - za ty se v dubnu platilo jen o 1,8 procenta více než loni, zatímco ještě v březnu byl rozdíl více než jedenáctiprocentní.

V prvních třech měsících roku klesaly ceny v meziročním srovnání shodně o 0,4 procenta. Dubnový vývoj ale naznačuje brzkou změnu.

"I kdyby zůstala v květnu cenová hladina proti dubnu beze změny, bude tento vývoj znamenat skončení období deflace po čtyřech měsících," říká Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Meziměsíčně zaznamenal statistický úřad růst cen o 0,2 procenta, a to především kvůli zvýšení regulovaných cen o 0,9 procenta. Zde se odráží zdražení zemního plynu o 7,9 procenta.

Pokles nastal hlavně u cen rekreace a kultury, kde bylo patrné další sezónní snížení cen tuzemských pobytů na horách a pokračovalo zlevňování elektronických audiovizuálních výrobků pro volný čas.

"Výrazné posílení kurzu koruny vůči dolaru tlačí dolů ceny zboží, které se vyrábí v dolarových oblastech nebo se za něj přímo dolary platí. Jde zejména o ceny elektroniky a pohonných hmot," vysvětluje Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.