Defraudant Rusnak dostal 7,5 roku

  • 12
Bývalý měnový makléř John Rusnak, který irský finanční ústav Allied Irish Banks připravil o 691,2 milionu dolarů, půjde na 7,5 roku do vězení. Navíc ještě pět let po propuštění bude platit 1000 dolarů měsíčně.

Rusnakův případ představuje největší bankovní skandál od roku 1995, kdy singapurský obchodník Nick Leeson pohřbil nepovolenými transakcemi za více než miliardu dolarů prestižní britskou banku Baring's.

Devizový dealer Rusnak pracoval pro americkou divizi AIB Allfirst Financial. Tu muselo spolu s ním opustit i dalších šest vysoce postavených ředitelů.

Vyšetřování ukázalo, že se spekulacemi nechtěl přímo obohatit. Rusnak se snažil podvody zakrýt ztrátové devizové obchody, aby mohl inkasovat odměny za dobrou práci ve výši 850 tisíc dolarů v letech 1997 až 2001. Z prodělečných transakcí mu bezprostřední zisk podle žalobců neplynul.

Sedmatřicetiletý otec dvou dětí souhlasil s tím, že stráví za mřížemi sedm a půl roku a dalších pět let bude na svobodě pod pravidelným dohledem policie.

Vzdej to, radil Rusnakovi usvědčený defraudant Leeson

Nick Leeson, který zpronevěrou 1,4 miliardy dolarů položil britskou Barings Bank, vzkázal na začátku vyšetřování Rusnakovi jednoznačné doporučení: "Vzdej to."

"Na zemi není místo, kde by jej nenašli. Měl by se přihlásit hned a dobrovolně, bude to nekonečná úleva," radil Leeson v britském listu Mirror Rusnakovi v době, kdy byl nezvěstný.

Leeson sám strávil nějaký čas na útěku v roce 1995, kdy úřady začaly zkoumat jeho podezřelé obchody. "Odfaxoval jsem svou rezignaci a vypnul telefony. Odcestoval bych na Měsíc, nebo bych se někde zakopal, kdyby to bylo možné," vzpomíná Leeson.

Ten se skrýval v zapadlých koutech Malajsie, nakonec se ale po rozsáhlé mezinárodní pátrací akci vydal do Německa hledat radu právníků. "Brzo bude Rusnakův obličej známý úplně všude. Jeho paranoia bude nepopsatelná. Bude myslet na to, že by všechno nejradši skončil," napsal Leeson, který byl nakonec odsouzen k šesti a půl letům vězení.

,