Michael Dell

Michael Dell | foto: Profimedia.cz

Michael Dell stvořil známou značku počítačů, teď investuje do cloudu

  • 15
Zakladatel a stávající šéf společnosti Dell v září dokončil obří fúzi se specialistou na ukládání dat EMC, která mu má otevřít dveře do světa cloudu. Michael Dell vybudoval firmu v 80. letech a pomohl formovat počítačový trh. Před časem stáhl její akcie z burzy, aby jí vrátil zpět do soukromých rukou.

Nástup cloudu se stal jednou z největších změn v historii IT a Dell chce být u toho. S cloudem spojuje budoucnost své firmy a svazek s EMC mu má pomoci konkurovat hlavním hráčům cloudového byznysu, kterými jsou Amazone, Google nebo Microsoft.

Nově vzniklá skupina dostala název Dell Technologies a má poskytovat jak služby datacenter, tak řešení pro firmy. „Když něco stahujete, někam se připojujete, jde to z datacentra. Když něco nahráváte, jde to zase do datacentra. Takže když se na světě prodá další a další chytrý telefon – prodá se i další server,“ vysvětluje Dell svoji strategii v rozhovoru pro Lidové noviny.

A přestože rekordní akvizice s EMC za 67 miliard dolarů jde proti trendu v IT, kde se velké firmy spíš rozdělují nebo prodávají části svého byznysu, Dell svojí strategii věří.

Kvůli byznysu nedokončil vysokou

Dell rozjel svoje podnikání s tisícovkou dolarů v kapse ještě jako student medicíny na Texaské univerzity, kdy stavěl a prodával počítače přátelům ze školy. Počítače začal prodávat přímo koncovým zákazníkům, čímž odpadly marže prodejců a Dell tak mohl počítače prodávat levněji. Díky této strategii se mu podařilo překonat v té době největší hráče na trhu.

Aby se mohl byznysu věnovat naplno, studium předčasně ukončil. A bylo to dobré rozhodnutí. Už v roce 1984 měl obrat šest milionů dolarů, o čtyři roky později vstoupil na burzu a v roce 2000 se stal miliardářem.

V roce 2004 z vedení společnosti stáhl, ale o tři roky později se vrátil kvůli problémům s výrobou závadných počítačů, které firmu stály 300 milionů dolarů na odškodném. Podobné potíže se opakovaly před šesti lety, kdy firma na odškodném vyplatila 100 milionů dolarů.

V roce 2013 se Dell rozhodl k radikálnímu kroku - s pomocí investičního fondu Silver Lake převzal firmu zpět do svého vlastnictví, když odkoupil její akcie a stáhl ji z burzy. Firmě to podle jeho slov dává svobodu v dlouhodobých plánech a vymanila se z tlaku akcionářů.

Dell je podle časopisu Forbes s majetkem v hodnotě 19,8 miliardy dolarů 35. nejbohatším člověkem světa. V počítačové firmě mu však podle listu leží jen 4,5 miliardy z jeho celkového jmění. Zbytek má v nemovitostech a jeho investiční společnosti MSD Capital. Předloni získal také podíl v přepravci ropy StealthGas Inc.

Dell vlastní ranč v Austinu v Texasu v hodnotě 100 milionů dolarů a nemovitosti na Havaji za 58 milionů. S manželkou Susan má čtyři děti.